Kopumā vairāk nekā 91% no komandītsabiedrības Expo 2015 veiktajiem maksājumiem jeb 777 685 eiro no 851 867 eiro ir uzskatāmi par nepamatoti veiktiem, ņemot vērā nodevumu neesamību vai to apšaubāmo kvalitāti, kā arī izmaksu pamatojošo dokumentu trūkumu.
Tas secināts inventarizācijas komisijas ziņojumā par Ekonomikas ministrijas (EM) un komandītsabiedrības Expo 2015 noslēgto līgumu izpildi. Kopumā EM un Expo 2015 noslēdza divus līgumus - par Latvijas ekspozīcijas starptautiskajā izstādē Expo Milano 2015, Milānā, Itālijā, tehniskā projekta izstrādi un par Latvijas ekspozīcijas idejisko ieceri.
Kopumā komisija konstatēja, ka Expo 2015 nav iesniedzis pakalpojumu izmaksu pamatojošus dokumentus ne par pabeigtām aktivitātēm, ne arī darbiem, kas ir sākti un apmaksāti atbilstoši pieņemšanas-nodošanas aktā sniegtajam aprakstam, kuru faktisko izpildes apjomu nav iespējams identificēt. Līdz ar to nebija iespējams novērtēt, vai izmaksas atbilst godīgai komercpraksei. Atsevišķiem darbiem, kuriem pieņemšanas-nodošanas akta aprakstā pakalpojumu sniedzējs ir norādījis trešo pušu izmaksas, komisija norāda uz nepamatoti lielām administratīvajām izmaksām.
Inventarizācijas komisija secinājusi, ka, piemēram, samaksātie 62 920 eiro par mūzikas jaundarba radīšanu ir veikti nepamatoti, jo materiālās vērtības, kas būtu ņemamas uzskaitē, nav iesniegtas, bet tās ir jāpieprasa no producenta. Komisija pauž bažas, ka par jaundarba radīšanu veiktas nesamērīgi lielas administratīvās izmaksas un tas liecina par negodīgu komercpraksi. Savukārt par jaundarba ierakstu nepamatoti samaksāti 19 360 eiro.
Arī par Latvijas Nacionālās dienas programmas realizāciju nauda samaksāta nepamatoti - 9680 eiro par pasākuma koncepta izstrādi, 27 657 eiro par Latvijas Nacionālās dienas satura sagatavošanu (ieskaitot honorārus), kā arī par pasākuma īstenošanu nepamatoti samaksāti 19 299 eiro.
«Nacionālās dienas programma ir izstrādāta vispārīgi, uzskaitot aktivitātes, kuras varētu tikt ietvertas programmā, proti, nosaukti mākslinieki un iespējamās norises vietas. Programmas realizācijas praktiskās iespējas un izmaksas nav aptvertas. No septiņiem Nacionālās nedēļas kultūras programmas pasākumiem četri pasākumi ir citu organizāciju producēti un ieplānoti Eiropas Savienības prezidentūras, Venēcijas biennāles vai regulārās kultūras programmas ietvaros,» teikts inventerizācijā.
Komisijas ieskatā nauda nepamatoti izmaksāta arī par uzņēmēju un investoru tikšanās pasākumu plānošanu, piemēram, 2208 eiro nepamatoti samaksāti par prezentācijas materiāla izveidi par uzņēmēju iespējām Expo, 6661 eiro nepamatoti samaksāts par nozaru asociāciju un pārstāvju informēšanu par iespējām Expo izstādē utt.
219 871 eiro samaksāti nepamatoti par Latvijas paviljona ekspozīcijai un darbībai nepieciešamo tehnoloģisko risinājumu izstrādi, iegādi vai nomu. Tiesa, minētā aktivitāte ir pabeigta, bet nav iesniegti pierādījumi par darbību veikšanu, proti, izmaksas pamatojoši dokumenti, iegādes vai nomas līgumi vai iegādāto vērtību apliecinoši dokumenti.
22 542 eiro nav samaksāti pamatoti par sociālo vietņu (Instagram un Pinterest) kontu izveidi, savstarpējo sasaisti un apkalpošanu. Komisijas ieskatā aktivitāte nav pabeigta, nav iesniegti izmaksas pamatojoši dokumenti, kā arī komisija saskaņā ar nodevumu nevarēja pārliecināties par tā esamību dabā.
Inventarizācijas komisija arī uzskata, ka komunikācijas nodrošināšanā nepamatoti samaksāti 42 834 eiro aģentūrai SIA Lejiņa un Šleijers par komunikācijas plāna Latvijā realizāciju. Komisija atzīst, ka aktivitāte nav pabeigta, nav iesniegti darbības un izmaksas pamatojoši dokumenti. Tāpat nepamatoti samaksāti 33 812 eiro aģentūrai Now!PR par komunikācijas plāna Itālijā realizāciju. Komisija uzsver, ka aktivitāte nav pabeigta, kā arī aktā ir iekļauts samaksas pieprasījums par pasākumu, kas nekad nav noticis, tāpat nav iesniegti izmaksas pamatojoši dokumenti.
Komisija atzīts, ka 15 151 eiro samaksāti nepamatoti par komunikācijas plāna starptautisko realizāciju, 12 100 eiro - par krīzes vadības rokasgrāmatas izstrādi, 12 402 eiro - par tekstu tulkošanu un adaptāciju, kā arī 37 873 eiro izmaksāti nepamatoti mārketinga un sabiedrisko attiecību koncepciju realizēšanai - foto, video fiksāciju un citu nepieciešamo audiovizuālo materiālu nodrošinājumam.
Inventarizācija tika veikta par periodu no līguma noslēgšanas 2013.gada 19.decembra līdz 2014.gada 31.decembrim. Inventarizācijas komisijas priekšsēdētāja bija Ekonomikas ministrijas (EM) Iekšējā audita nodaļas vadītāja Vita Užule. Tāpat komisijā darbojās EM Iekšējā audita nodaļas auditore Laima Zeimule-Priževoite, EM Stratēģiskās plānošanas un resursu vadības departamenta Grāmatvedības nodaļas vadošā grāmatvede Ineta Jansone, EM Stratēģiskās plānošanas un resursu vadības departamenta Grāmatvedības nodaļas vecākā grāmatvede Dzintra Tamme, Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības vadītāja Itālijā Andra Minkeviča, Kultūras ministrijas (KM) valsts sekretāra vietniece kultūrpolitikas jautājumos Dace Vilsone un KM Autortiesību nodaļas vecākais juriskonsults Reinis Makvarts.
Jau ziņots, ka komandītsabiedība Expo 2015 nesaskata pamatojumu Ekonomikas ministrijas (EM) pieprasījumam par līdzekļu atmaksu 800 000 eiro apmērā, sacīja komandītsabiedrības vadītājs Ģirts Majors.