Dzērienu iepakojuma depozīta sistēmas operatoram visa iegūtā peļņa būs jāiegulda atpakaļ iepakojuma apsaimniekošanas sistēmā – šāds regulējums paredzēts Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas (VARAM) sagatavotajos grozījumos Iepakojuma likumā, ko otrdien akceptēja Ministru kabinets.
Kā informē MK, sistēmai jāsāk darboties 2015. gada pirmajā pusē un lai tas būtu iespējams, ministrs Edmunds Sprūdžs par vienu no galvenajiem uzdevumiem vēl šogad izvirzījis tam nepieciešamo normatīvo aktu sagatavošanu.
VARAM sagatavotie grozījumi Iepakojuma likumā nosaka, ka depozīta sistēma ir vienota visā valstī un tās piemērošanu nodrošina operators, kuru kopīgi veidos dzērienu tirgotāji un ražotāji. Visu iegūto peļņu operatoram būs jāiegulda atpakaļ iepakojuma apsaimniekošanas sistēmā.
Ministrs uzsver, ka šādu risinājumu atbalsta nozares pārstāvji, kuri paši ir pauduši gatavību veidot atklāti un caurspīdīgi strādājošu depozīta sistēmu ar operatoru, kas visu iespējamo peļņu iegulda sistēmas attīstībā.
E. Sprūdžs piebilst, ka Latvija ir izvirzījusi mērķi līdz valsts simtgadei kļūt par zaļāko un tīrāko valsti pasaulē. Līdz ar to depozīta sistēmai, zaļi domājošo un strādājošo uzņēmēju ieguldījumam, tāpat kā ikgadējai Lielajai talkai ir būtiska tīru mežu, ūdeņu veidošanā.
VARAM ar dzērienu ražotājiem un tirgotājiem šī gada sākumā parakstīja sadarbības memorandu par depozīta sistēmas ieviešanu atkārtoti lietojamam un vienreiz lietojamam dzēriena iepakojumam. Iecerēts, ka PET un stikla pudeles, kā arī skārda bundžas pret atlīdzību atpakaļ varēs nodot sākot no 2015. gada.
Aprēķini liecina, ka efektīvas depozīta sistēmas ieviešanas rezultātā jau pēc viena gada no patērētājiem tiks atpakaļ savākti 80% no atkārtoti lietojamā dzēriena iepakojuma, bet no vienreiz lietojamā dzēriena iepakojuma tiks pārstrādāti 60%.
MK 2013.gada 23.aprīlī, apstiprinot koncepciju par depozīta sistēmas ieviešanu dzērienu iepakojumam, pauda konceptuālu atbalstu šai iniciatīvai.