Ikgadējās normatīvu izmaiņas uzjunda jautājumu par tiesisko paļāvību Latvijā, jo darbība ilgtermiņā vairs nav plānojama; bieži vien jaunas normas tiek ieviestas, kaut arī esošās nemaz pilnā bardzības apmērā netiek piemērotas
Tādu ainu rāda Tiesību zinātņu pētniecības institūta sadarbībā ar Latvijas Universitātes Juridisko fakultāti un Dienas Biznesu rīkotā apaļā galda diskusija zinātniskās konferences «Valsts konsekvence tiesiskās paļāvības un tiesiskās drošības principu ievērošanā» priekšvakarā.
Nenoliedzami, ka jautājums par tiesisko paļāvību vienmēr ir bijis aktuāls, taču tas ir jāskata kopā ar tiesisko drošību un stabilitāti. Normatīvu jaunrade, kas apdraud tiesisko paļāvību, bieži vien tiek motivēta ar tiesisko drošību, tomēr tiesību eksperti uzskata, ka daudz biežāk tas notiek, parlamentāriešiem atsaucoties uz sabiedrības vēlmi pēc bargākiem sodiem, un tiek izmantota savas atpazīstamības un reitingu uzskrūvēšanai, nevis reālai vajadzībai. Tiesisko paļāvību daudz vairāk grauj sasteigti, nepārdomāti priekšlikumi un to piemērošanu kontrolējošo iestāžu prakses maiņa, pat bez jebkādiem normatīvu grozījumiem.
«Mūsdienu mainīgajā pasaulē jautājums par tiesisko paļāvību daudzās jomās nevar tikt skatīts tikai caur prizmu, kad personai ir tiesības paļauties uz tiem nosacījumiem, kādi tajā brīdī ir spēkā, un personas tiesības netiks ierobežotas,» skaidro Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes profesore Kristīne Strada-Rozenberga. Viņa norāda, ka bieži vien plašākā kontekstā tas ir jautājums par tiesisko stabilitāti un drošību. «Tiesiskās paļāvības, noteiktības un drošības principi nav arguments, kas deputātiem liegtu veikt izmaiņas normatīvajos aktos, bet daudz lielāku risku rada pieņemto normu brīva interpretācija. Piemēram, vairākas iestādes izdod tā dēvētās piemērošanas vadlīnijas. Tas nav slikti, taču tieši atšķirīga normu interpretācija rada tiesiskās paļāvības vakuumu par to, kā tad īsti rīkoties, lai nepārkāptu likuma prasības,» vēl vienu aspektu min zvērināts advokāts Jānis Kārkliņš. Viņaprāt, šāda interpretācijas brīvība ir īpaši bīstama tajās jomās, kuras uzliek pienākumu rīkoties. «Uzņēmējiem ir svarīgi saprast, ko drīkst un ko nedrīkst, piemēram, konkurences tiesībās, kas noved pie nevajadzīgiem tiesu procesiem,» stāsta J. Kārkliņš. Viņaprāt, ir jāsaprot, ka visi vēlas tiesisko drošību un noteiktību, jo sistēma, kura nemitīgi dzīvo pārmaiņās, nav uzskatāma par drošu un investīcijām labvēlīgu.
Visu rakstu Tiesiskā paļāvība likumdevēju dzirnavās lasiet 21. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.