Ietaupītie miljoni saiet ragos ar neiekasētajiem miljoniem. Bērnu priekam un apbrīnai pasniegts krāsains balons, no konteksta izrauts cipars, bet – kas būs gada beigās?
Parasti vārdi «nauda» un «lieks» nespēj sadzīvot vienā teikumā. Tomēr mēdz būt arī izņēmuma gadījumi. Nupat finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola ministriju kabatās uzgājusi 50 šādus «liekus» miljonus. Tāds ir rezultāts birokrātijas tīkla audēju iestāžu auditam, kas vēl turpinās, līdz ar to kopējā no ministriju dārziņa izraktā naudas lāde varētu būt vēl prāvāka.
Par nelaimi, lielāko nodokļu ieņēmumu izpilde gan runā pretrunā brīnumaini no nekurienes uznirušajiem 50 miljoniem. Sociālās apdrošināšanas iemaksu apmērs pret iekasēt plānoto ir nelielā mīnusā, tāpat plāni ar faktiem nesakrīt uzņēmumu ienākuma nodokļa ieņēmumu izpildes sadaļā. Gada pirmajos mēnešos plānotajā un faktiski iekasētajā plusos ir vienīgi ieņēmumi par akcīzes nodokli, kas ir loģiskas sekas tā pieaudzēšanai, un nekustamā īpašuma nodokli, ko uzskrūvējis kadastrālās vērtības pieaugums.
Runājot par ministriju tēriņu apcirpšanu, nevar nepieminēt, ka diemžēl valsts pārvaldes uzturēšanas izdevumu budžeta bāze nav sarukusi, bet gan ir palielināta par 58 miljoniem eiro jeb 2,9%, salīdzinot ar pagājušā gada sākuma trim mēnešiem. Šī fakta priekšā savā ziņā ievērojami nobāl ministres vērtīgais atradums 50 miljonu vērtībā.
Tomēr vissatraucošākais šajā miljonu atrašanas, zaudēšanas, pelnīšanas un nenopelnīšanas pasākumā ir valsts sociālās apdrošināšanas speciālā budžeta bilance, tā ieņēmumiem noslīdot 26,4 miljonus eiro zem izdevumiem. Tā kā bilance ir negatīva, turklāt ne pirmo gadu, un izdevumi ir lielāki par prognozētajiem, tas ir ļoti nopietns signāls par to, ka spiediens uz šo budžetu turpmākajos mēnešos var pieaugt vēl vairāk. Faktiski tas nozīmē, ka realitāte šo budžetu nepatīkami pārsteigusi, un arī pati ministrija secina, ka sociālo pabalstu un pensiju politika turpina pasliktināt speciālā budžeta finansiālo bilanci, jo pensiju, bezdarbnieka, slimības un arī vecāku pabalstu vidējā apmēra palielināšanās, kā arī to saņēmēju skaita pieaugums atstāj arvien pamanāmāku ietekmi.
Pašlaik nezinām, kas sekos pirmā ceturkšņa rādītājiem, bet lieta ir nopietna, jo sociālā budžeta bilance arī pērn pirmajā ceturksnī bija mīnusos, bet kopumā trīs gadu griezumā pirmā ceturkšņa rādītāji atšķiras jau par vairāk nekā 50 miljoniem. Sociālā budžeta ieņēmumi ir pieauguši, taču izdevumi to veikuši par 17 miljoniem eiro straujāk. Tāpēc pāragri priecāties par no konteksta izrautu ietaupījumu, bet laiks kļūt piesardzīgākiem. Bērnu priekam un apbrīnai pasniegts krāsains balons, no konteksta izrauts cipars, bet – kas būs gada beigās?
Tik brangi pamatbudžeta izdevumi, kādi tie ir patlaban, pēdējos gados šajā laika periodā nav pieredzēti un martā vien atšķiras par 37 miljoniem eiro. Miljoni šurp un miljoni turp, bet datu līknes rāpjas augstāk ar katru gadu, un šogad ir visas cerības pārspēt iepriekšējo gadu tēriņus, turklāt ar izrāvienu. Pagaidiet, bet kur tad palika ietaupījums?