Par situāciju īsumā: "Otrā elpa" saņēmusi Valsts ieņēmumu dienesta (VID) atteikumu dīkstāves pabalstam, jo mūsu apgrozījuma kritums 2020. gada martā nav pietiekams salīdzinājumā ar 2019. gada martu. Mūsu gadījumā (tāpat kā daudzu citu uzņēmēju gadījumā), mēs strauji augām, atvērām jaunas struktūrvienības (veikalus), pieauga darbinieku skaits, apgrozījums. Tas viss bija pakāpenisks process, kas iesākās 2019. gada februārī. Līdz ar to mums bija mazs apgrozījums, kurš šā gada laikā pieauga. VID skatās ļoti mehāniski, neiedziļinoties būtībā.
Situācijas izklāsts:
"Otrā elpa" darbojas kopš 2011. gada un mūsu galvenie mērķi ir labdarība, pilsoniskas un sociāli atbildīgas sabiedrības attīstīšana, trūcīgo un sociāli mazaizsargāto personu grupu sociālās labklājības celšana, vides aizsardzība.
Lai sasniegtu šos mērķus, "Otrā elpa" aicina ikvienu sabiedrības locekli dāvināt nodibinājumam sev vairs nevajadzīgas, bet citiem noderīgas mantas (pārsvarā lietotus apģērbus, apavus, grāmatas un citas saimniecībā noderīgas lietas), no kurām aptuveni 40% bez atlīdzības tiek dāvinātas tālāk citām nevalstiskām organizācijām un pašvaldību iestādēm visā Latvijā. Aptuveni 40% no visām dāvinājumā iegūtajām lietotajām mantām par zemām cenām tiek pārdotas "Otrā elpa" struktūrvienībās – labdarības veikalos "Otrā elpa". Savukārt aptuveni 20% no "Otrā elpa" saņemtajām dāvinātajām mantām nonāk atkritumos to zemās kvalitātes dēļ.
Sekmīga, peļņu nesoša darbība "Otrā elpa" ir ļoti būtiska, lai konkurētu tirgū, nodrošinātu tās pastāvīgu izdzīvošanu un ieguldītu "Otrā elpa" sociālo un vides mērķu sasniegšanā. Nodibinājums "Otrā elpa" veic saimniecisko darbību, algo darbiniekus un visu šo laiku ir godprātīgi maksājis visus nodokļus,
2019. gada janvārī atbilstoši labai komercpraksei nodibinājums dibināja meitas uzņēmumu SIA "Fonds Otrā elpa" un 2019. gada laikā mēs veicām pamatīgas reformas, izveidojot jaunas struktūrvienības – veikalus.
Sākoties ārkārtas situācijai valstī, mēs kā sociāli atbildīga organizācija uzņēmāmies savu daļu atbildības par situācijas stabilizēšanu valstī un pieņēmām lēmumu aizvērt visus "Otrā elpa" veikalus tirdzniecībai, lai liegtu sociālo kontaktu, tādējādi mazinot iespēju izplatīt vīrusu COVID-19 darbinieku un apmeklētāju vidū. Šajā ārkārtas situācijā mēs arī aicinājām sadarbības partnerus uz kompromisiem un sapratni par maksājumu atlikšanu, iesaldēšanu vai atcelšanu, lai dotu iespēju "Otrā elpa" un visiem kopā pārdzīvot šo veselībai un ekonomikai sarežģīto situāciju, kā arī mēs pieteicāmies dīkstāves pabalstam.
Mēs ļoti cerējām uz valsts atbalstu, taču diemžēl mēs saņēmām atteikumu no Valsts ieņēmumu dienesta (VID), pamatojoties uz to, ka mūsu apgrozījums 2020. gada martā salīdzinājumā ar 2019. gada martu ir kritis tikai par 4.34%. Mehāniski un formāli piemērojot MK noteikumu normu, VID ir taisnība, bet, iedziļinoties reālajā situācijā, 2019. gada sākumā SIA "Fonds Otra elpa" bija viens veikals, kas turklāt bija pārcēlies uz jaunām telpām, līdz ar to mēneša apgrozījums bija neliels. 2020. gada sākumā mums jau ir vairāki veikali, līdz ar to apgrozījums ir audzis, piemēram, salīdzinot ar janvāri, apgrozījums martā ir kritis par 51,85%, bet, salīdzinot ar februāri, apgrozījums martā ir kritis par 51,22 %. 2020. gada marta apgrozījums veikalos ir līdzvērtīgs laikam, kad mums 2019. gadā bija tikai viens veikals.
Es domāju, ka mēs neesam vienīgie tādi, kuru uzņēmējdarbība pēdējā gada laikā ir piedzīvojusi uzplaukumu, pateicoties pārdomātām izmaiņām uzbūvē un biznesa modelī, tāpēc valsts attieksme šoreiz šķiet ļoti netaisnīga. Ja mēs nebūtu aktīvi savā uzņēmējdarbībā, tad mēs tagad varētu kvalificēties valsts atbalstam. Saprotot, ka VID ir jāizskata milzīgs apjoms pieteikumu un VID vadās pēc likuma normām, būtu jāiesaistās Finanšu ministrijai un Ekonomikas ministrijai, lai rastu risinājumus, kas neatstāstu "aiz borta" tos uzņēmumus, kas līdz 14. martam piedzīvoja izaugsmi. Gads uzņēmējdarbībā ir ilgs laiks, tāpēc, iespējams, ka vērtējot ir jāņem vērā pēdējie mēneši pirms šā gada marta.
Mēs kā sociālās uzņēmējdarbības pionieris Latvijā kopš 2009. gada esam palīdzējuši gan finansiāli, gan materiāli organizācijām, pašvaldību iestādēm un mēs esam bijuši spējīgi katru palīdzības saucienu analizēt individuāli. Šajos krīzes apstākļos mēs sagaidām arī no valsts, ka gadījumus var izskatīt individuāli un pēc būtības, jo būtu muļķīgi likuma burta dēļ nogremdēt uzņēmumus, kas ir pēdējā gada laikā strauji spējuši attīstīties un izaugt.