Energoresursu tarifu paaugstināšana varbūt arī ir normāls un neizbēgams process, taču ir jāņem vērā arī tā iespaids uz tautsaimniecību. Vēl jo vairāk tāpēc, ka paziņojumi par energoresursu tarifu celšanu pēdējā laikā ir biruši kā no pārpilnības raga.
Vēl ne tuvu nebija rimušās kaislības ap Gazprom vēlmi turpmāk par dabasgāzi saņemt par 38% vairāk, no 1. jūlija spēkā stājušos normu, ka gāzei piemērojams akcīzes nodoklis, un Latvijas Pašvaldību savienības paustajām bažām, ka apkures cenas nākamajā sezonā var pieaugt par 47%, kā savu artavu kopējā katlā deva arī a/s Latvenergo jaunais vadītājs Uldis Bariss, pavēstīdams, ka uzņēmums vairs nevar atļauties subsidēt iedzīvotājus un mazos uzņēmumus.Skaidrojot tarifu celšanas nepieciešamību, Latvenergo arguments ir tas, ka uzņēmums darbojas atvērtā elektroenerģijas tirgū, tāpēc vairs nevar atļauties atsevišķiem klientiem likt par elektrību maksāt dārgāk, lai subsidētu lētāku tarifu iedzīvotājiem un mazajiem uzņēmumiem, jo tādējādi lielie klienti aizies pie konkurentiem.
Diemžēl gan iedzīvotāju, gan mazo uzņēmumu iespējas nomainīt elektrības piegādes kompāniju ir krietni ierobežotākas. Protams, uzņēmumi var izmēģināt savus spēkus un iegādāties elektrību biržā (ko atvieglot varētu arī fakts, ja Nord Pool birža, kur tiek tirgota elektrība, nākamgad tiešām atvērtu savu pārstāvniecību Latvijā), taču tas vēl aizvien neatrisina mājsaimniecību problēmas.Gan ekonomisti, gan uzņēmēju pārstāvji ir brīdinājuši, ka nevajadzētu celt energoresursu tarifus, kamēr ekonomiskā situācija valstī nav nostabilizējusies.
Lai gan šur un tur šķietami ir jūtami uzlabojumi, mēs vēl aizvien nevaram teikt, ka pamats zem kājām ir stabils. Un izmaksu, kuras «apiet» ir salīdzinoši grūti, pieaugums uzkārs jaunu slogu kaklā gan uzņēmumiem, gan ražošanas izmaksām un iedzīvotāju pirktspējai un neizbēgami radīs spiedienu arī uz apsaimniekotājiem un pašvaldībām. Jau kopš 2008. gada - krīzes sākuma - ir vērojama tendence pieaugt parādiem par komunālajiem pakalpojumiem. Iespējams, uz elektrību tas tik lielā mērā neattiecas, jo vismaz mājsaimniecībām elektrība komunālo maksājumu sarakstā veido salīdzinoši nelielu daļu, taču, ja apkures cenas patiešām pieaugs par 47%, pastāv ļoti liela iespēja, ka samaksājamo rēķinu «izlozē» par uzvarētājām vairs nekļūs arī Latvenergo kvītis.
Tādējādi Latvenergo būs tā kā mazdrusciņ iešāvis sev kājā. Brīvais tirgus, protams, ir brīvais tirgus, un tas, ka energoresursu tarifi Eiropas elektroenerģijas tirgū izlīdzinās, ir normāls process, turklāt Latvijā elektrības tarifi uz Eiropas Savienības fona ir vieni no zemākajiem.
Tomēr jāatceras, ka ne tikai salīdzinoši, bet ievērojami zemākas ir mūsu algas un pirktspēja. Un līdz tam attīstības līmenim, kad mājokļi (kā jaunajos projektos Vācijā) būs aprīkoti ar energoresursu patēriņa skaitītājiem, kuros uzrādīsies elektrības aktuālā cena, vēl ir ejams ļoti tāls ceļš.