Lai arī daudzās cīņas mākslās līmenis vēl nav pietiekoši augsts, latviešiem ir arī cerības uz medaļām.
Tā cīņas mākslu olimpiādes Baltic Open 2017 priekšvakarā klāsta pasākuma izpilddirektore Jeļena Mihailova un aikido iesācējs, restorāna Sunset Lounge Riga īpašnieks Mārcis Sebris.
Fragments no intervijas:
Daudzu citu sporta veidu sāpe ir kadru – augstas klases treneru trūkums. Kā ir cīņas mākslās?
J.M.: Treneri mums ir dažādi. Stāsti ir visādi. Tieši nupat šo jautājumu apspriedu ar Viktoru Ščerbatihu. Viena mamma bija žēlojusies, ka bērns pameta treniņus, jo treneris nomainījās. Treneris ir pats svarīgākais. Viņš ir kā skolotājs mācību iestādē. Ja prot koncentrēt skolēna uzmanību un stāsta interesanti, arī audzēknis mācīsies ar prieku.
M.S.: Pēc personīgās pieredzes varu teikt, ka Latvijā ir labi treneri, bet ne pie kura katra būtu gatavs trenēties.
Vai cīņas mākslu sporta infrastruktūra ir sakārtota? Pietiek vietu, kur trenēties?
M.S.: Būt jau ir, taču visai zemā līmenī. Elektrum olimpiskajā centrā gan nodrošinājums ir augsts, bet perifērijā tamlīdzīgu vietu ir maz. Te, šķiet, jāņem vērā kopējais iedzīvotāju skaits un valsts atbalsts sportam. Kāds nu tas ir, tāds ir. Cīņas mākslām gan nav nepieciešams nekas pārlieku liels, un kopumā situācija uzlabojas.
J.M.: Sportā naudas jautājumos intrigu ir vēl vairāk nekā politikā.
Kā raugāties, vai cīņas mākslas ir dārgas pašiem sportistiem?
M.S.: Piemēram, salīdzinot ar hokeju, izmaksas ir daudzkārt mazākas. Cīņas sporta veidi nav dārgi.
J.M.: Vidēji 20–50 eiro mēnesī.
M.S.: Tomēr līdzko tu sasniedz augstu profesionālo līmeni, nokļūsti starptautiskā elitē, kad jāalgo ārsts, masieris, notiek daudz izbraukumu, tad gan situācija mainās.
Un latviešu mentalitāte, temperaments un psiholoģiskais stāvoklis vispār ir piemērots tādām disciplīnām?
M.S.: Nedomāju, ka jāšķiro kāda atsevišķa nācija, tautība vai mentalitāte. Te nav nedz etniskas, nedz ģeogrāfiskas saiknes. Tās ir katra indivīda personīgās iezīmes. Līdzīgi kā ar automašīnas vadīšanu – vienam sanāk uzreiz, citam – desmit gadu laikā ne. Ir jāsakrīt vairākiem faktoriem – gan fizioloģiskajiem, gan morālajiem.
Visu interviju Cīņas mākslu uzvaras gājiens lasiet 12. maija laikrakstā Dienas Bizness.