Mēs visi - nodokļu maksātāji - maksājam milzīgas dotācijas valsts augstskolām, lai studenti kvalifikāciju iegūtu specialitātēs, kurās nav darba.
Iepriekšējās publikācijās (piemēram, “Latvijas augstākās izglītības sistēma nav motivēta sekot uzņēmumu vajadzībām”, Dienas Bizness 2023. gada 10. janvārī) es norādīju, ka prognozes par darba tirgū nepieciešamajām specialitātēm atšķiras no Latvijas augstskolu absolventu skaita un absolventu skaita iespējamajām izmaiņām tuvākajā nākotnē.
Latvijas iedzīvotāju skaita sarukums notiks lielās mirstības un zemās dzimstības dēļ. Pat tad, ja starpvalstu migrācijas saldo būs nulle vai pat nedaudz pozitīvs (“Latvijas ekonomikai jauns drauds - sezonālā starptautiskā migrācija”, Dienas Bizness 2022. gada 22. novembris), Latvijas darbaspējīgo iedzīvotāju skaits samazināsies.
Turklāt Latvijā neglābjami norisinās iedzīvotāju novecošanās process, kas nozīmē, ka ar katru gadu Latvijas darbaspējīgajiem iedzīvotajiem būs jāuztur arvien lielāks pensionāru skaits. Visas šīs tendences nozīmē, ka Latvijai kādā brīdi būs jāsāk samērot ambīcijas finansēt jebkuras intelektuālās izpausmes ar novecojošās tautas finanšu iespējām nākotnē.
Viens no iespējamajiem racionālākajiem pārvaldības virzieniem ir augstākās izglītības finansējuma maiņa. Par to, ka nozīmīgas pārmaiņas augstākās izglītības sistēmā būs nepieciešamas, bija sapratne jau pirms vairākiem gadiem. Tieši tāpēc 2017. gadā tika sākts augstskolu absolventu monitorings, kura laikā tika apzināti visi augstāko izglītības iestāžu (gan valsts, gan privāto augstskolu un koledžu) absolventi no 2017. līdz 2019. gadam un tas, kā nākamajos gados izvērtās absolventu darba gaitas, atalgojums, ekonomiskā darbība, migrācija utt.
Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Centrālā statistikas pārvalde izveidoja individuāla līmeņa datu bāzi, kurā personu līmenī tika piekārtota nepieciešamā informācija. No Valsts ieņēmumu dienesta tika saņemta informācija par nodarbinātību, ienākumiem utt. Iegūtie dati pēc to apkopošanas tika atvērti jebkuram lietotājam, nosakot tikai tos ierobežojumus, kurus pieprasīja fizisko personu datu aizsardzības prasības. Datu vienībās (augstākās izglītības iestāde, absolvēšanas gads, absolvētās programmas kods u.c.), kurās bija mazāk par 5 absolventiem, netika atsegta nekāda detalizācija (nodarbinātība, deklarētā dzīvesvieta, vidējie ienākumi u.c.). Datu vienībās, kurās bija mazāk nekā 30 nodarbināti absolventi, netika publiskoti vidējie ienākumi. Visos pārējos gadījumos tika publiskoti dati gan par valsts, gan privātajām mācību iestādēm. Augstskolu absolventu monitorings, kombinējot to ar citiem Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) publiskotajiem datiem, ļauj, piemēram, detalizēti novērtēt to, cik nodokļu maksātājiem izmaksā ikvienas mācību iestādes absolvents, kādas ir perspektīvās algas, absolvējot dažādas mācību iestādes, u.c., kā arī ļauj salīdzināt valsts un privāto mācību iestāžu absolventu karjeras iespējas.
Diemžēl veikt detalizētu augstskolu absolventu monitoringa izvērtējumu iztraucēja Covid pandēmija. Lai gan iegūtie monitoringa rezultāti attiecas uz laiku līdz 2021. gadam, tomēr tie ir pietiekami šokējoši un iezīmē tos pārmaiņu virzienus, kuri Latvijas augstākās izglītības sistēmā tika paātrināti jau 2022. gadā.
Monitorings tika sākts 2017. gadā. Togad 68% no visiem augstāko izglītības iestāžu absolventiem pabeidza valsts augstskolas, 17% pabeidza privātās augstskolas, 11% - valsts koledžas, bet 4% absolventu bija privāto koledžu beidzēji.
Tāpēc sāksim šī pētījuma apskatu ar valsts augstskolām un pagaidām to veiksim tikai institucionālā līmeni, bet tālākajās publikācijās aplūkosim arī privātās (juridisko personu dibinātās) augstskolas, koledžas, kā arī to, kādi rezultāti bija visu augstskolu un koledžu mācību programmu grupās.
Visu rakstu lasiet 7.februāra žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!