Triju gadu laikā Latviju pameta 15,4 % no Ventspils Augstskolas programmas Datorzinātnes, 10,5 % no LU programmas Matemātiķis statistiķis, 7,7 % no RSU programmām Audiologopēdija, Fizioterapija, Rehabilitācija, Uzturzinātne, 7,1 % no RTU programmām Ražošanas tehnoloģija, Inženiertehnika, mehānika un mašīnbūve un 7,0 % no LU programmas Bioloģija 2017. gada absolventiem.
Šoreiz tiek pabeigts augstskolu absolventu monitoringa apskats. Privāto koledžu un augstskolu atalgojums, absolventu reģionālais sadalījums programmu līmeni tika aplūkots DB 14. marta rakstā Privāto augstskolu absolventu sasniegumi. Šajā rakstā tiks aplūkoti citi privāto augstāko izglītības iestāžu absolventu rādītāji programmu vai programmu grupu līmenī, kā arī noslēguma dati par visām - gan valsts, gan privāto mācību iestāžu - programmām ar vislielāko emigrāciju un programmām, par kuru absolventiem ir liels datu trūkums.
Rakstā tiek izmantoti augstskolu absolventu monitoringa rezultāti, tā laikā tika apzināti visi augstāko izglītības iestāžu (gan valsts, gan privāto augstskolu un koledžu) absolventi no 2017. līdz 2019. gadam un tas, kā, līdz pat 2020. gadam ieskaitot, izvērtās Latvijas augstāko izglītības iestāžu absolventu darba gaitas, atalgojums, ekonomiskā darbība, migrācija utt. Latvijas augstākās izglītības iestādes tiek iedalītas četrās lielās grupās - valsts augstskolās, privātajās jeb juridisko personu dibinātajās augstskolās, valsts koledžās un privātajās koledžās.
Kopumā Latvijā ir 11 privātās jeb oficiāli juridisko personu dibinātās augstskolas. Privāto augstskolu absolventu rezultāti institucionālā līmenī tika aplūkoti 14. februāra DB rakstā Privātās augstskolas ievelk uzņēmējdarbībā speciālistus ar augstāko izglītību. Latvijā ir astoņas privātās jeb juridisko personu dibinātās koledžas. Privāto koledžu absolventu rezultāti institucionālā līmenī tika aplūkoti 28. februāra DB rakstā Augstākās izglītības kvalifikācijas iegūšana būtiski samazina bezdarba risku.
Emigrācija
Vērtējot emigrāciju gan valsts, gan privāto mācību iestāžu programmās, diagrammās ir iekļautas tikai tās programmas, kurās emigrantu skaits vienā programmā vai programmu grupā bija divi vai lielāks, lai vienas personas izvēle neliela skaita studiju programmās neradītu iespaidu par ļoti augstiem emigrācijas īpatsvara rādītājiem.
2017. gada koledžu absolventu migrācija nākamajos trijos gados bija nenozīmīga. No visiem 2017. gada absolventiem ( 2744 personas) 2020. gadā Latviju bija pametušas tikai 11 personas jeb 0,4% no reģistrēto absolventu skaita. No 87 augstskolu programmām vai programmu grupām neviens no 77 koledžu līmeņu programmu 2017. gada absolventiem nebija emigrējis 2020. gadā. Lielāka emigrācija ir vērojama bakalaura un maģistra līmeņa absolventiem. Var novērot, ka, pieaugot izglītības līmenim, palielinās emigrējušo absolventu procents.
Visu rakstu lasiet 2.maija žurnālā Dienas Bizness!
ABONĒJIET, lasiet elektroniski vai meklējiet preses tirdzniecības vietās!