Šā gada 1.ceturksnī būvniecības produkcijas apjoms (faktiskajās cenās) bija 91.5 milj. latu, kas ir par 15.1% mazāk nekā pagājušā gada attiecīgajā laika posmā.
Centrālās statistikas pārvaldes dati liecina, ka salīdzinot ar 2010.gada 4.ceturksni, šā gada pirmajos trijos mēnešos būvniecības produkcijas apjoms samazinājies par 15%, tostarp ēku būvniecības apjoms sarucis par 13%, inženierbūvju būvniecības apjoms – par 19.4%. Būvniecības rezultātus būtiski ietekmējuši nelabvēlīgie laika apstākļi ziemā, it sevišķi inženierbūvju (ceļi, tilti. u.c.) būvniecībā.
Dati nav iepriecinoši, arī aplūkojot šā gada un pagājušā gada pirmā ceturkšņa rādītājus. Būvniecības produkcijas apjoms samazinājies par 15.1%, tostarp ēku būvniecības apjoms – par 15.5%, inženierbūvju – par 14.7%. Lielākais kritumu bijis administratīvo ēku, mazumtirdzniecības un vairumtirdzniecības ēku būvniecībā – attiecīgi par 73.5% un 57.2%. Savukārt būvniecības apjomi pieauguši dzīvojamo ēku, ārstniecības vai aprūpes iestāžu ēku būvniecībā – attiecīgi par 82.1% un 35.3%.
Ne reizi vien ziņots, ka nozari pie dzīvības uztur faktiski tikai ES fondu līdzfinansēti projekti. Būvnieki nozares atkopšanos paredz lēnu, pieļaujot uzņēmumu finansiālas grūtības un maksātnespējas procesu, ņemot vērā aso konkurenci un cīņu par pasūtījumiem. Kā nelielu gaismas staru drūmajā ainā uzņēmēji norādīja atsevišķu privāto pasūtījumu parādīšanos.
Komentējot jaunākos datus, Nordea bankas lielo korporatīvo klientu daļas vadītājs Jānis Zagorskis, pauda, ka kritums ir vērtējams kā ļoti liels. Dati signālus par atveseļošanās nesūta. Viss liecina par to, ka nozare joprojām atrodas izdzīvošanas režīmā.
Viņaprāt, apjomi ir tik dramatiski zemi, ka tos vairs nav iespējams objektīvi novērtēt segmentu griezumā, jo katrs lielāks būvniecības projekts ietekmē attiecīgo būvniecības apakšnozari. Principā, vērtēta tiek nevis nozare, bet gan atsevišķi projekti, kuri spēj ietekmēt nozari. Būvniecības nozare ir palikusi vienīgā no būtiskām IKP veidojošajām nozarēm, kas aizvien uzrāda kritumu. Arī SEB bankas makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis akcentēja, ka būvniecība savā ciklā būs pēdējā, kas izies no lejupslīdes.
«Absurda liekas barjera privāto un publisko partnerības projektu realizācijai. Būvniekiem ir brīvas kapacitātes un redzam, ka daudzos gadījumos ir pieejami arī finanšu resursi projektu īstenošanai, ko papildus varētu atbalstīt arī banku līdzfinansējums,» akcentēja J. Zagorskis.