Neraugoties uz optimistiskajām IKP izaugsmes, nodarbinātības un darba algu pieauguma prognozēm, valsts budžetā naudas trūkst, tāpēc tiek piedāvāta nodokļu pacelšana, kas met ēnu uz valsts budžeta prognožu kvalitāti, piektdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
2016. gada valsts budžets vēl ir tikai tapšanas stadijā, taču valdību veidojošie politiķi izteikuši vairākus piedāvājumus – palielināt akcīzi degvielai, alkoholam, ieviest speciālu «bagātnieku nodokli» algām, kuras mēnesī pārsniedz 4000 eiro. Uzņēmēju vērtējums atšķiras, jo daļa uzskata – sliktākais risinājums būtu PVN likmes palielināšana, savukārt citi uzskata, ka «bagātnieku» nodoklis ir pirmā bezdelīga iedzīvotāju ienākuma nodokļa (IIN) diferenciācijai pēc ienākumiem. To, ka aizvien nav skaidrības par IIN nākotni – DB rakstīja pirms pāris dienām – 17.08.2015. Uzņēmēji aicināja valdību pildīt iepriekš solīto un samazināt IIN likmi, jo pašreizējos apstākļos nav racionālu argumentu, lai Latvijā ieviestu adekvātu šā nodokļa diferencēšanu. Kopumā uzņēmēju vērtējums par papildu budžeta līdzekļu avotiem raisa izbrīnu, jo kāpēc nepieciešams pacelt nodokļus, ja ir tik optimistiskas prognozes nākamajam un turpmākajiem gadiem. Turklāt šie prognožu dati tiek prezentēti valsts augstākajām amatpersonām, lai arī nav zināmi konkrēti soļi, kurus ir paredzēts spert, lai rādītājus sasniegtu ne tikai Exel tabulās, bet realitātē. Piemēram, nav īsti skaidrs, kādas tieši aktivitātes ir paredzētas, lai tautsaimniecībā nodarbināto skaits palielinātos. Vai pieaugums ir paredzēts uz pakalpojumu sektora izaugsmi, vai arī ir paredzēts likt akcentu uz ražošanu. Strādājošie būs bēgļi vai arī valdības rīcībā ir slepens plāns, kā apturēt aizbraukušos tautiešu plūsmu uz ārvalstīm. Protams, priecē dati par to, ka aizbraukušo skaits vairs nav tik liels kā pāris gadu iepriekš, tomēr vēl aizvien ārvalstu virzienā lūkojas diezgan liela daļa Latvijas iedzīvotāju.
Vislielākās diskusijas
Priekšlikums par «bagātnieku nodokli» raisījis vislielākās diskusijas, jo cerēto papildu teju vai 40,9 milj. eiro vietā beigās var iekasēt daudz mazāk un lielo algu saņēmējiem raisīt vēlmi meklēt citus legālus ceļus, kā samazināt vai pat pilnīgi izvairīties no «bagātnieku» nodokļa maksāšanas. Tāpat nebūtu pārsteigums, ja «no azotes» tiks izvilkti arī citi jauni nodokļu vai nodevu ieviešanas veidi, piemēram, cukura un sāls akcīzes, kā arī pievienotās vērtības nodokļa palielināšana. Tā kā šie priekšlikumi vēl «ies cauri gaļasmašīnai» ne tikai valdībā, bet arī Saeimā, tad pašlaik prognozes par to, ar kādu rezultātu beigsies šīs ieceres, neviens lāgā izteikt nevar. Bez tam šāda situācija tikai pierādot, cik Latvija esot nedroša (no nodokļu stabilitātes un prognozējamības skatpunkta) valsts.
Visu rakstu Budžeta patosa vietā – skarbā realitāte nodokļos lasiet 21. augusta laikrakstā Dienas Bizness.