Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības (ES) atbalstījuši 51,9% referenduma dalībnieku, liecina piektdien paziņotie galīgie rezultāti.
Savukārt 48,1% balsotāju iestājušies par valsts palikšanu blokā, informēja Apvienotās Karalistes Vēlēšanu komisija.
Par izstāšanos nobalsojuši 17,4 miljoni referenduma dalībnieku, bet par palikšanu ES - 16,1 miljons. Līdz ar to izstāšanās piekritēju balsu pārsvars ir nepilni 1,3 miljoni.
Pēc iepriekš paziņotajiem oficiālajiem datiem, vēlētāju aktivitāte ceturtdien notikušajā referendumā bijusi 72,2%.
Lai gan referendums bija konsultatīvs, Lielbritānijas valdībai būs politiski neiespējami neņemt vērā tā rezultātus.
Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kamerons piektdien paziņoja, ka līdz viņa vadītās Konservtīvo partijas konferencei oktobrī atstās premjera amatu, un ka sarunas par Lielbritānijas izstāšanos no ES jāvada jaunai valdībai.
Britu tautas griba ir norādījums, kas ir jāpilda, sacīja Kamerons žurnālistiem pie savas rezidences Londonas Dauningstrītā.
Viņš solīja, ka tuvākajos mēnešos centīsies stabilizēt kuģi, tomēr uzsvēra, ka līdz oktobra sākumam, kad paredzēta partijas konference, ir jāatrod jauns līderis.
Nedomāju, ka man būtu pareizi būt kapteinim, kas aizved mūsu valsti uz nākamo mērķi, piebilda Kamerons.
Viņš teica, ka lēmums par to, kad sākt sarunas par izstāšanos no ES, ir jāpieņem jaunajam premjerministram.
Lai gan referendums bija konsultatīvs, Lielbritānijas valdībai ir politiski neiespējami neņemt vērā tā rezultātus.
Kamerons 2013.gada janvārī apsolīja, ka laikā no 2015. līdz 2017.gadam tiks sarīkots referendums par valsts dalību ES ar uzlabotiem nosacījumiem, ja viņa vadītā Konservatīvo partija uzvarēs parlamenta vēlēšanās 2015.gadā. Pēc uzvaras vēlēšanās Kamerons sarunās panāca Lielbritānijas dalības ES nosacījumu maiņu.
Pirms referenduma tika izteikti pieņēmumi, ka premjeram būs jāatstāj amats, ja referendumā uzvarēs izstāšanās atbalstītāji.