Tuvāko piecu gadu laikā Eiropas Savienībā iecerēta pievienotās vērtības nodokļa maksāšanas sistēmas reforma, kas mainīs pašreizējo šī nodokļa norēķinu kārtību, iegādājoties un piegādājot preces no ES darījumu partneriem
Jaunā kārtība novērstu dažādus PVN sistēmas defektus, bet vienlaicīgi tā var radīt arī papildu apgrūtinājumus. Tādu ainu rāda izdevniecības Dienas Bizness sadarbībā ar zvērinātu advokātu biroju BDO LAW un AS BDO Latvia rīkotā konference Nodokļi 2019 – Globāli izaicinājumi un iespējas lokālam uzņēmējam.
Lai arī par pašreizējās pievienotās vērtības nodokļa sistēmas modernizāciju Eiropas Savienībā tiek runāts un diskutēts jau vairākus gadus un kaut arī vēl lielie lēmumi par tās reformēšanu vēl saskaņojami starp dalībvalstīm, tomēr tiek lēsts, ka šādas reformas iedzīvināšanas termiņš varētu būt no 2022. gada. Savukārt Finanšu ministrijas valsts sekretāra vietnieks nodokļu, muitas un grāmatvedības jautājumos Ilmārs Šņucins izteica šaubas par minētā termiņa realitāti, jo diskusijas par sistēmas maiņu turpinās. Jāņem vērā, ka par šo iecerēto – jauno PVN sistēmu vēl nav iespējams runāt detalizēti, bet gan tikai vispārējā līmenī, vienlaikus ir ļoti daudz jautājumu, uz kuriem nav skaidru atbilžu. Taču, lai uzņēmumi būtu gatavi ne tikai pārmaiņām šajā sistēmā, bet arī līdzdarbotos PVN jaunās arhitektūras izstrādē, par to ir jārunā jau šodien. Galu galā, Latvija kā ES dalībvalsts piedalās tās izstrādē un arī Ministru kabinetam būs jāpieņem konkrēti lēmumi attiecībā par to.
Vairāki DB aptaujātie uzņēmēji atzina, ka par Eiropas iestāžu gaiteņos apspriežamajām iespējamām pārmaiņām PVN sistēmā neko nezina un līdz ar to tās nevar vērtēt. Vienlaikus skanēja cerība, ka Latvijas valsts iestāsies par to, lai iespējamie jauninājumi ir pašmāju legālajiem, nodokļu maksājošajiem uzņēmējiem draudzīgi (nepalielina izmaksas), vienlaikus nesaudzīgi pret blēžiem un nodokļu nemaksātājiem. Bez tam svarīgs jautājums varētu būt par jauno prasību apmēru un to izpildi, it īpaši izmaksām, lai jaunievedumi būtu izpildāmi arī vietējā kapitāla vidējiem un mazajiem uzņēmumiem, nevis tikai un vienīgi lielajiem – finansiāli jaudīgajiem – uzņēmumiem.
«PVN sistēmas lielākais trūkums jau kopš tās ieviešanas 1993. gadā ir krāpniecība, PVN karuseļu shēmas, kuru rezultātā ES dalībvalstis, tostarp Latvijas valsts, budžetā nesaņem to, kas būtu jāsaņem, savukārt nodokļus maksājošie uzņēmumi nereti tiek sodīti par to, ka viņu darījumu partneris vai, vēl vairāk, darījumu partnera partneris nav samaksājis atbilstošu PVN,» skaidro a/s BDO Latvia nodokļu eksperts Valts Stūrmanis. Viņš atgādina, ka ir bijušas šādas neapskaužamas situācijas, kad nodokļu administrācija ir piespiedusi uzņēmumu samaksāt PVN par to, ka tas nav zinājis, bet varēja būt zinājis par to, ka darījumu partneris nav bijis godprātīgs un nav norēķinājies ar valsti. «Gan Latvijā, gan citās ES dalībvalstīs šādu situāciju nav maz un ne viens vien uzņēmums šādu iemeslu dēļ ir beidzis savu eksistenci,» uzsver V. Stūrmanis.
Visu rakstu Briest visas PVN sistēmas reforma lasiet 28. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.
Abonē (zvani 67063333) vai lasi laikrakstu Dienas Bizness elektroniski!