Vecrīgas Skārņu ielā vienuviet «satiekas» trīs baznīcas un gardēžiem durvis ver virkne restorānu dažādām gaumēm, piektdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Iela savu nosaukumu ieguva XV gadsimtā pilsētas skārņu lielās koncentrācijas dēļ. Mūsdienās gan nevienu skārni uz šīs ielas nevar manīt. To rotā Brēmenes muzikantu skulptūra, ko Rīgai dāvājusi sadraudzības pilsēta Brēmene. Pulcējas suvenīru tirgotāji, un, kā ierasts, netrūkst dzintara izstrādājumu, rakstainu cimdu un zeķu, kā arī Adventa noskaņai raksturīgo sveču un rokdarbnieču meistaroto eglīšu rotājumu.
Arhitektu birojs Arhis Arhitekti Skārņu ielā mājo jau 26 gadus. «Šajā vēsturiskajā namā, kas pieder Valsts nekustamajiem īpašumiem, iekļuvām gluži nejauši, jo tolaik bija draudzīgas telpu nomas cenas. Sākām izmantot vienu istabiņu, bet tagad esam izpletušies četros stāvos, aizņemam teju vai visu ēku – aptuveni 500 m2,» stāsta biroja vadītājs Andris Kronbergs. Pārāk ērta māja vis nav, jo istabas nav lielas. «Gribētos, lai visi darbinieki strādātu vienā lielā zālē, taču šeit pārbūve nav iespējama, tāpēc jārēķinās ar neērtībām, bet tās lielā mērā kompensē apkārtnes šarms,» atzīst A. Kronbergs. Skārņu ielā dzīve kūsā 24 stundas diennaktī, īpaši vasarā, taču tā nav tik skaļa un intensīva kā citās, lielākajās Vecrīgas artērijās.
Pasaules virtuve ar šefpavāra Kaspara Jansona uzburto Latvijas garšas buķeti Skārņu ielas restorānā Muusu ienāca aptuveni pirms gada. Pirms tam pusotru gadu restorāns darbojās Antonijas ielā. «Tas bija pagaidu risinājums. Tā kā nams ir kultūrvēsturisks piemineklis, visu formalitāšu saskaņošana prasīja ļoti ilgu laiku,» stāsta restorāna Muusu vadītājs Mārtiņš Bērziņš. Telpu nomas maksa galvassāpes nesagādā, jo restorāns un māja, kurā tas atrodas, pieder Ingai un Rolandam Čīmām, kuri restorānam atbilstošu vietu Vecrīgā meklējuši ilgi.
Savukārt Itāļu restorāns Felicita Skārņu ielā darbojas četrus gadus. Tā kā restorāna īpašnieces Viktorijas Brovunas ģimenes draugs, meitas krusttēvs un biznesa partneris ir itāļu dziedātājs Albano, restorāna atrašanās vietai vajadzēja būt netālu no baznīcas, jo viņš ir ticīgs cilvēks. «Latvijā ir ļoti grūti izveidot restorānu biznesu, ir milzīga konkurence. Varētu teikt, ka mums konkurentu nav, jo tikai te var nobaudīt Albano darītos vīnus un audzētās olīves,» stāsta V. Brovuna.
Plašāk lasiet rakstā Garam un garšas kārpiņām piektdienas, 11.decembra laikrakstā Dienas Bizness (12.,13.lpp)!
Foto skatiet raksta galerijā!
#9/32
"Biroja tuvumā ir daudz dažādu restorānu, muzeju. ir izstāžu zāles, arī baznīcas, uz kurām var aiziet nolūgties, kad rodas tāda nepieciešamība. Uzskatu, ka atrasties Vecrīgā ir prestiži," atzīst SIA "Arhis Arhitekti" vadītājs Andris Kronbergs.
#15/32
"Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejam telpu īre nav prioritāte, tāpēc šeit gada laikā tiek rīkoti vien 4 - 6 korporatīvie pasākumi," uzsver muzeja Dekoratīvās mākslas un dizaina departamenta vadītāja Inese Baranovska.
#24/32
"Cenšamies pārsteigt katru restorāna apmeklētāju ar jaunām garšām un sajūtām. Uz Ziemassvētkiem gatavošu piena sivēna balotīni ar karamelizētiem dārzeņiem un ābolu - brūkleņu mērci," atklāj restorāna Muusu šefpavārs Kaspars Jansons.
#26/32
Rīgas Sv.Pētera baznīcas direktora vietniece attīstības jautājumos Una Jansone.
#28/32
"Skārņu iela ir klusāka, te nav tādas kņadas kā Doma un Līvu laukumā. Šī ir tāda solīda iela ar tikai tai raksturīgo šarmu," vietu slavē restorāna Domini Canes direktors Ilmārs Briška.