Latvijai nav jēgas atlikt eiro ieviešanu, jo valsts ekonomika ir ļoti cieši integrējusies Eiropā. Lai gan lats ir viens no valsts simboliem, tas nekad īsti nav bijis neatkarīgs, sacīja telekomunikāciju operatora Latvijas Mobilais telefons vadītājs Juris Binde.
Sarunā ar Latvijas Radio J. Binde norādīja, ka viņš aicina maksimāli izvērtēt eiro ieviešanas plusus un mīnusus, kas ir jebkura liela projekta neatņemama sastāvdaļa. «Protams, jebkura nacionālā valūta ir viens no valsts simboliem līdzīgi kā konstitūcija, himna un karogs. Tajā pašā laikā jāsaka, ka Latvijas lats nevienu brīdi nav bijis īsti neatkarīgs,» sacīja LMT vadītājs.
Viņš atgādināja deviņdesmitos gadus, kad pēc Latvijas rubļa ieviešanas, šī valūta bijusi samērā nestabila un neskaidra. Līdztekus Latvijas rublim kā maksāšanas līdzeklis bijis arī ASV dolārs. Lats bijis piesaistīts starptautiskajam valūtas grozam SDR, bet pēc tam eiro. «Faktiski lats kā ekonomikas vadīšanas instruments tā īsti nekad nav bijis izmantots. Tas vienmēr bijis saistīts, pie tam ar ļoti šauru koridoru, pie kādas no citām valūtām,» norādīja J. Binde.
Sarunā ar radio viņš atzina, ka lats kā ekonomikas stimulēšanas un vadīšanas elements Latvijā nekad nav izmantots. «Ne pirmskrīzes periodā, ne krīzes laikā, ne arī tagad, patiesībā Latvijas Banka (LB) neko nav darījusi. Latvijas Bankas bēdu stāsts sākās deviņdesmitajos gados, kad tā bija atbildīga par komercbanku uzraudzību. Arī vēlāk, kad lielākā daļa kredītburbuļa bija paņemta eiro, LB neveica nekādas ekonomiku regulējošas darbības, lai krīzes laikā sadalītu šo atbildību starp valsti, bankām un kredītņēmējiem, jo šajā situācijā vainīgi bija visi,» sacīja J. Binde.
LMT vadītājs norādīja, ka šobrīd vairs nav jēgas atlikt eiro ieviešanu, jo Latvija ir ļoti dziļi integrēta Eiropas struktūrās – aptuveni 80% eksporta iet uz Eiropas Savienības (ES) valstīm, līdz ar to mēģināt kaut ko pagriezt atpakaļ esot diezgan bezcerīgi.
J. Binde atzina, ka ES ir vesela virkne problēmu, kas ir viens no faktoriem, kāpēc ir tik ļoti izteikti negatīva attieksme pret eiro ieviešanu. Tomēr šajās problēmās vaina vairāk ir pašā savienībā nevis eiro, kas ir tikai maksāšanas līdzeklis. Par to vai šī «ekonomikas asinsrite» funkcionē labi vai slikti ir atbildīgi ES politiķi un institūcijas. Šodrīd ES institūcijas jau ir sasniegušas to kritisko masu, kad no progresa tas ir kļuvis par traucēkli. «Tas bija skaidri redzams pēdējo dienu notikumos, kad tika spriests par savienības budžetu – faktiski aparāts reaģēja un vadīja visus procesus, bet valstu vadītājiem bija diezgan sekundāra loma,» sacīja LMT vadītājs.