Ar 1. jūliju bezmantinieku mantu – kapitāldaļas, nekustamos īpašumus –, kas piekritīs valstij, atbilstoši valdības noteikumiem pārdos zvērināts tiesu izpildītājs. To paredz Saeimā galīgajā lasījumā apstiprinātie grozījumi Komerclikumā un likumā par valsts un pašvaldību kapitāldaļām un kapitālsabiedrībām, kā arī grozījumi Meža likumā un likumā par īpaši aizsargājamām dabas teritorijām.
DB jau rakstīja, ka ģimenes locekļi bieži nepiesakās vai atsakās no mantojuma, kurš apgrūtināts ar parādsaistībām, ja tās pārsniedz mantojuma vērtību. Tā mantojums kļūst par bezmantinieka mantu, kas jāpārņem valstij, lai varētu norēķināties ar kreditoriem, atsavinot pārņemtos īpašumus. Šobrīd par bezmantinieka kapitāldaļu realizāciju atbild Privatizācijas aģentūra. Savukārt ar nekustamajiem īpašumiem nodarbojas cita valsts kapitālsabiedrība – valsts a/s Valsts nekustamie īpašumi, bet ar meža zemēm – valsts a/s Latvijas valsts meži.
Grozījumi Komerclikumā paredz, ka valstij piekrītošas bezmantinieka kapitāldaļas piedāvās pārdošanai, ko atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem īstenos zvērināts tiesu izpildītājs. Ja pārdošana neizdosies, tad sabiedrības kapitāldaļas pāries sabiedrības īpašumā.
«Te runa vairāk ir par to, ko un kā valsts dara ar to mantojumu kapitāldaļām, kurus nevēlas pieņemt iespējamie mantinieki, nevis par komercdarbības regulāciju,» uzsver komerctiesību eksperts Aivars Lošmanis. Viņš arī norāda, ka attiecībā par to, vai valsts no šādas bezmantinieku mantas – kapitāldaļu – pārdošanas kaut ko iegūs, ir atkarīgs ne tikai no zvērinātu tiesu izpildītāju darbības, bet arī no tā, kādā jomā strādā uzņēmums un kādi tam ir finansiālās darbības rādītāji.
«Lielākā loma šādā situācijā varētu būt mantas pārvaldītāju rīcībai, it īpaši uzņēmumos, kur vienīgais īpašnieks ir arī vienīgais valdes loceklis, kurš gājis bojā, taču tas ir jautājums par savlaicīgiem tiesu lēmumiem attiecībā uz aizgādņu iecelšanu,» norāda A. Lošmanis.
Tieši tiesas ieceltam aizgādnim bezmantinieka kapitālsabiedrībā ir vislielākā teikšana, ieceļot un atceļot šādas sabiedrības amatpersonas un faktiski pildot īpašnieka funkcijas. Valstij, pārņemot šādas bezmantinieka kapitāldaļas (vai pat visu sabiedrību), nav paredzētas balsstiesības.
Jārēķinās, ka kopš 2013.gada ir spēkā Komerclikuma grozījumi, kuri paredz vienkāršoto likvidāciju tām sabiedrībām, kurām sešus mēnešus nav neviena valdes locekļa. Šī iemesla dēļ arī tiek pieļauta iespēja, ka ne vienā vien gadījumā valstij pēc šī termiņa nemaz nebūs ko pārņemt, jo mirušās personas uzņēmums jau būs likvidēts.
Savukārt grozījumi Meža likumā pēc ilgstošiem strīdiem paredz, ka tajos gadījumos, kad par bezmantinieka mantu tiek atzīta meža zeme, zvērināts notārs izrakstu nosūtīs arī Zemkopības ministrijai, kura 20 dienu laikā izvērtēs, vai ir lietderīgi attiecīgo meža zemi iegūt valsts funkciju īstenošanai, un informēs par to valsts a/s Latvijas valsts meži.