Bērzu sulā, tāpat kā vīnā, ir zemes enerģija, kas dod spēku dzīvot un strādāt.
«Gribējās darīt to, ko nedara visi,» saka Linards Liberts, bērzu sulas pārstrādes SIA Sula vadītājs. 18 gadu vecumā viņš sāka nodarboties ar bērzu pirtsslotām, tirgoja tās gan Rimi, gan Satoil u.c. tirdzniecības vietās, bet tieši pirms krīzes uzņēmumu pārdeva. «Nekāda iekāre vairs nebija,» teic Linards. Taču dažus gadus pēc tam viņš tik un tā atgriezās pie bērziem, vienīgi citā veidā: «Es esmu sapratis, ka bērzi ir mana stihija.» To labi raksturo viņa apakšdelms, ko rotā bērzlapiņas tetovējums – tā vien šķiet, ka tā ir pavisam īsta lapiņa, kas palikusi uz ādas pēc pēršanās pirtī.
SIA Sula piedāvājumā ir gan klasiskās, raudzētās bērzu sulas ar augšpusē peldošām rozīnēm, gan nepasterizēta bērzu sula ar krustnagliņām, kā arī bērzu sulas sīrups. Drīzumā paredzēts nokārtot dokumentus, lai varētu ražot vīnu un bērzu sulu dzērienu, kas atgādina šampanieti – burbulīši glāzē danco pat 40 minūtes. L. Liberts uzskata, ka tas varētu būt īsti piemērots dzēriens Latvijas proklamēšanas dienai vai citiem svētkiem: «Kāpēc nedzert kaut ko uz vietas ražotu, nevis vienkārši Bulgārijas vīnu ar gāzi?»
#2/3
Lai iegūtu bērzu sulas sīrupu, sulu vairākas diennaktis nelielā mājiņā, ko Linards Liberts , SIA Sula vadītājs, sauc par Cukura namiņu, karsē, līdz sulas apjoms sarucis vairākas reizes un iegūts tumšs sīrups – pēc izskata līdzīgs biezajam balzamiko etiķim.