"Stratēģija vērsta uz ieguldījumiem ārpus Latvijas. Tas ir priekšnosacījums, kas izriet no tagadējās ekonomiskās dzīves - nevar norobežoties vienā teritorijā," intervijā šodienas laikrakstam Dienas bizness saka Belokon Holding valdes priekšsēdētāja Anita Lase, aprakstot uzņēmuma izaugsmi un stratēģiju.
"Nav mērķis palielināt kompāniju skaitu, bet gribētos kļūt par pasaules līmeņa holdinga kompāniju, kur apjoms mērāms ne vien simtos miljonu, bet miljardos, ja runājam par kapitalizāciju," stāsta A.Lase, līdztekus tam par veiksmīgu uzslatot arī Belokoņa un Repšes ieguldījumu pārvaldes sabiedrības darbību un sadarbību ar Einaru Repši. "Pamata doma kompāniju izvēlē ir saistīta ar to, ka mēs meklējam brīvās tirgus nišas, kaut varbūt ārēji tā neliekas. Ieguldījumu pārvaldes sabiedrība tapa brīdī, kad ieguldījumu sabiedrībām bija ļoti labvēlīgs attīstības periods. Ideja bija nobriedusi jau sen, bet projektā, ko arī holdinga pašas amatpersonas vēlējās īstenot, E. Repše bija palīgs, kas atnāca ar ideju. Pirmais ieguldījumu fonds B&R Global One strādā kopš aprīļa un pirmie trīs mēneši ir noslēgti ar 4% peļņu, kas pašreizējā situācijā akciju tirgū ir ļoti labs rādītājs. Aktīvi klientus piesaistīt sāksim brīdī, kad būs izveidota ērta fonda apliecību iegādes sistēma. Pagaidām fonda aktīvi nav lieli, jo faktiski ir vairāki klienti, kuru vidū ir holdings un E. Repše."
"Fondā var ieguldīt jebkurš, ierobežojums ir tikai naudas apjoms, kas nevar būt mazāks par 5 tūkst. eiro, jo citādi tiem, kas atnāks ar mazāku summu, administratīvie izdevumi noēdīs peļņu. Fonds atšķiras no citiem tirgū esošajiem ar to, ka nav saistīts ar lielām bankām, arī ar BIB nav, jo ieguldījumu sabiedrība nav bankas meitas uzņēmums. Fondam nav nekādu ierobežojumu ieguldījumu ziņā nedz nozaru, nedz reģionu griezumā. Vienīgais ierobežojums ir tas, cik daudz varam ieguldīt vienā aktīvā saskaņā ar likumdošanu. Neizslēdzam iespēju nākotnē veidot arī slēgta tipa fondu, bet konkrētas skaidrības vēl nav," stāsta A.Lase.
Belokoņa holdinga vadītāja optimistiski raugās uz daudzus satraucošajām izmaiņām Latvijas ekonomikā: "Saistītie biznesi vai partneri izjūt apgrozījuma kritumu. Ekonomikas samazinājums ietekmē mūs visus - esam saslēgti kopā: ja vienam mazāk naudas, var mazāk maksāt par pakalpojumu, tas viss ietekmē. Globāli tas ir nepatīkams process, kam jāiziet cauri, bet tas ir arī loģisks attīrīšanās process valsts attīstībā. Mums jāizdzīvo pāris gadi. No krīzes pozitīvs efekts būs tāds, ka, piem., mainīsies darbinieku attieksme, kas bija nihilistiska, tā arī šobrīd vēl nav mainījusies. Tāpat arī attieksme pret izdevumiem uzņēmējdarbībā, analīzes elementu, jaunāko tehnoloģiju ieviešanā - tas viss nepieciešams visos biznesos. Cilvēku darbs ir dārgs un, ja neievieš risinājumus, kā efektīvāk strādāt, tad nevarēs izdzīvot."
Anglijas futbola kluba Blackpool iegādi A.Lase uzskata par riskantu, bet vienlaikus ambiciozu projektu: "Tradicionālais stāsts ir tāds, ka Valērijs Belokoņs brauca meklēt iespējas tirgot alu, bet satika kluba savulaik vienīgā īpašnieka Oistona (Oyston) ģimeni, nodibināja labas attiecības. Tas nav pretrunā ar realitāti, jo tiešām meklējām iespējas tirgū. Šis pilnībā ir V.Belokoņa projekts. Sākotnēji holdinga vadība izturējās piesardzīgi pret šo projektu, jo tas likās ļoti riskants - investīcijas nebija pamatotas ar kluba finanšu situāciju. Taču informācija, ka V.Belokoņs iekļuvis Anglijas turīgāko uzņēmēju sarakstā ar 200 milj. britu sterliņu mārciņu īpašuma vērtību, ir publisks apstiprinājums šīs investīcijas vērtībai."
Uzņēmēja, plašāk zināma kā baņķiera un Anglijas futbola kluba īpašnieka Valērija Belokoņa piederošā Belokon Holding ietilpstošo uzņēmumu kopējā kapitalizācija 10 gadu laikā pieaugusi desmit reizes - no aptuveni 20 milj. Ls 1998.gada beigās līdz aptuveni 250 milj. Ls 2008.gadā. Belokon Holding darbojas kā V.Belokoņa ģimenei piederošu kompāniju pārvaldnieks.
Pilnu interviju ar Belokon Holding valdes priekšsēdētāju Anitu Lasi lasiet laikraksta Dienas bizness 28.jūlija numurā.