Tika veikts pētījums, kurā noskaidrots 25 valstu patērētāju viedoklis par ekonomikas izaugsmes perspektīvām. Atklājās, ka ievērojami atšķiras bagāto valstu un attīstības valstu vērtējums - vispesimistiskāk noskaņoti japāņi, franči un briti, bet visvairāk optimistu ir Nigērijā. Attieksmju atšķirības atspoguļo pēdējā laika ekonomikas rādītājus, vēsta BBC.
Pētījumu veica BBC World Service. Tajā tika novērota tendence, ka patērētāji tā saucamajā «bagātajā pasaulē» ekonomikas perspektīvas vērtēja negatīvi, savukārt attīstības valstīs cilvēki ir bijuši daudz optimistikāki. Pētījumu kompānija Globescan aptaujāja vairāk nekā 25 tūkstošus cilvēku.
Attieksmju atšķirības atspoguļo pēdējā laika ekonomikas rādītājus – vērojama spēcīga izaugsme attīstības ekonomikās un ekonomikas izaugsmes «lēnīgums» bagātajās valstīs, raksta medijs. Pētījuma rezultāti saskan arī ar ekonomikas izaugsmes nākotnes aplēsēm – attīstītās valstis varētu ieslīgt atpakaļ krīzē.
Pētījuma rezultāti liecina, ka Japāna, Francija un Lielbritānija ir noskaņotas visai drūmi. Visās trijās valstīs labākus laikus cer sagaidīt katrā ne vairāk kā desmit procenti no aptaujāto, savukārt vairāk nekā puse paredz sliktus laikus.
Arī citas attīstītās valstis bija negatīvi noskaņotas paredzot ekonomikas attīstību. Vienīgais izņēmums bija Vācija, kurā aptuveni 36% aptaujāto paredzēja labāku laiku iestāšanos – ievērojami vairāk par tiem patērētājiem, kas savos vērtējumos bija pesimistiski noskaņoti. Tomēr vēl vairāk par optimistu skaitu Vācijā bijis to cilvēku, kas paredz labu un sliktu laiku sajaukumu.
Savukārt attīstības valstīs optimistu bija daudz vairāk nekā pesimistu – šāda aina vērojama teju katrā aptaujātajā valstī. Nigērijā labākus laikus sagaida vairāk nekā 70%, optimistiski bijuši arī patērētāji Ēģiptē un Kenijā. Vienīgais izņēmums bija Pakistāna – šajā valstī pesimistu skaits bija nedaudz lielāks nekā optimistu skaits.
Krievijā, Čīlē un Ekvadorā to cilvēku skaits, kas ekonomikas perspektīvu vērtē ar plus zīmi, bija nedaudz lielāks nekā to cilvēku skaits, kas domā pretēji.
Pētījums tika veikts laika posmā no šī gada jūlija līdz septembrim.