Kopš 2004.gada Lielbritānijā ir ieradušies aptuveni 1.5 miljoni austrumeiropiešu un viņu ietekme uz Lielbritānijas sabiedrību un tās ekonomiku ir ilgi apspriesta. Tikko veikta apjomīga pētījuma ietvaros analizēts, kā valsts ir mainījusies, raksta The Observer.
Medijs norāda, ka daudz no tā, kas noticis kopš 2004.gada, ir bijis negaidīts un neplānots. Kamēr lielākā daļa no Eiropas Savienības dalībvalstīm sākotnēji «turēja savas durvis aizvērtas», Lielbritānija, Dānija un Īrija laipni sagaidīja imigrantus, plānojot, ka imigrantu skaits nepārsniegs pārdesmit tūkstošus. Taču, ņemot vērā mazās iespējas savās dzimtajās valstīs un plaukstošo Lielbritānijas ekonomiku, ieradās simti tūkstošu, visi meklējot labāku dzīvi. Precīzi - cik, līdz šim esot bijis grūti noteikt. Daži iekļāvušies ēnu ekonomikā, citi nav strādājuši nemaz, citi ātri vien atgriezušies mājās.
Tikko veikts pētījums liecina, ka kopš 2004.gada Lielbritānijā ieradušies aptuveni 1.5 miljoni imigrantu no Austrumeiropas. Aptuveni divas trešdaļas ir no Polijas, 70% vecumā no 18 līdz 35. Daudzi ir labi izglītoti un augsti kvalificēti darbinieki. Lielākā daļa - 63% poļu gadījumā - paliek mazāk kā 12 mēnešus. Daudzi ir paši meklējuši sev gan mājokli, gan darbu, gan kompāniju. Tas neizbēgami ir radījis klasterus - vairāk nekā ceturtdaļa ir izvietojusies Londonā.
Zīmīgi, ka no tiem, kas ieradušies kopš 2004.gada, tagad vairs palikusi tikai aptuveni puse - 700 tūkstoši.
Pētījuma autori secinājuši jau sen zināmo, ka imigranti saņem zemas algas un ir koncentrēti mazkvalificētajā darbā, neraugoties uz savu augsto izglītības līmeni.
Pētījumā arī secināts, ka kopš 2004.gada vispārējā Austrumeiropas ieceļotāju ietekme bijusi neliela, bet pozitīva. Aptuveni 95% vīriešu dzimuma imigrantu no Austrumeiropas un 80% sieviešu dzimuma pēc ierašanās atrod darbu. Viņiem ir mazāk iespēju saņemt pabalstus nekā vietējiem strādājošajiem. Taču lielākā daļa darba devēju norāda uz lielisku darba ētiku kā faktoru, kādēļ viņi nodarbina imigrantus. Tas varētu izskaidrot, kāpēc pat recesijas laikā bezdarba līmenis starp imigrantiem saglabājies neliels.
Bezdarba līmenis starp Austrumeiropas valstu ieceļotājiem pagājušā gada trešajā ceturksnī bijis ap 5%, salīdzinot ar 7.8% bezdarbu starp Lielbritānijā dzimušiem strādājošajiem un 12% attiecībā uz iebraucējiem no Pakistānas, Indijas un Bangladešas.