Ugunsgrēki Austrālijā pamatīgas galvassāpes sagādājuši gan šīs valsts lauksaimniekiem, gan lopkopjiem. Turklāt šīs ziņas īpaši iepriecinošas nav jēra gaļas mīļotājiem.
Austrālija ir pasaulē lielākā jēra gaļas eksportētāja, un viss notiekošais liecina, ka piedāvājums šajā tirgū uz minētās ugunsnelaimes fona tikai samazināsies. Ja piedāvājums rūk un pieprasījums nemainās vai pat palielinās, rodas labs fons cenu kāpumam.
Pieejamie dati rāda, ka Austrālijas jēra gaļa jau tā gada laikā ir kļuvusi aptuveni uz pusi dārgāka.
"Meat & Livestock Australia" apkopotā informācija liecina, ka ugunsgrēka skartajās vai daļēji skartajās teritorijās atrodas aptuveni trešā daļa no šīs valsts kopējā aitu ganāmpulka. Tāpat nelaime skārusi plašas teritorijas, kurās tiek audzēti kvieši un citas pārtikas izejvielas, kuras tiek izmantotas, lai barotu visa veida lopus. Arī tas var būt vēl papildu apstāklis, kas sadārdzina dzīvi lopkopjiem.
Piemēram, "Financial Times" ziņo, ka Austrālijā jau pirms krūmu ugunsgrēkiem aitu ganāmpulki bija sarukuši līdz rekordzemam līmenim (kopš 90-to gadu sākuma tie Austrālijā sarukuši gandrīz par 60%). To galvenokārt noteicis valstī aktuālais ilgstošais sausums.
Katrā ziņā pagājušais gads jau tā ieskicēja gaļas cenas pieaugumu. Āzijā plosoties cūku mērim, Ķīnai ir jāmeklē citas iespējas, kur iegādāties gaļu. Rezultātā visā pasaulē palielinājusies gan pašas cūkgaļas, gan vistas un liellopu gaļas cena.
Ķīna, ņemot vērā tās iedzīvotāju skaitu, ir gigantiska cūkgaļas patērētāja. 2018. gadā šajā valsī tika apēsti aptuveni 55 miljoni tonnu ar šo gaļu, kas ir dubults apmērs visam ASV un Eiropas cūkgaļas patēriņam kopā, liecina ASV Lauksaimniecības departamenta aplēses.
Uz augšu uz kopējās inerces fona tika parauta arī jēra gaļas cena – turklāt ļoti strauji. Pagājušajā gadā Austrālijas šāda veida gaļas cena palēcās par veseliem 50% līdz 600 Austrālijas dolāriem par 100 kilogramiem (aptuveni 368 eiro), liecina izejvielu tirgu datu apkopotāja "Mintec" informācija.
"Meat & Livestock Australia" turklāt piebilst, ka jaunie jēri, visticamāk, tiks saglabāti, lai palielinātu ganāmpulkus (nevis virzīti patēriņam). Tas droši vien nozīmēšot, ka šīs gaļas cena pārskatāmā periodā saglabājas augsta.
Lielākā Austrālijas jēra gaļas pircēja ir tā pati Ķīna. Ja tā to no šīs valsts nedabūs pietiekamā apjomā, tad šādas piegādes Ķīna, domājams, mēģinās nodrošināt no Jaunzēlandes, kas savukārt produktus parasti ved uz Eiropu.
Mūsdienu globālajā, savstarpēji saistītajā pasaulē pārtikas izejvielu cena bieži veidojas biržā. Ja reģionā, kurš ir atbildīgs vai nu par lielu kādas izejvielas pieprasījumu vai piedāvājumu, notiek satricinājumi, tad tam ir ietekme uz visu kopējo cenu bildi. Pagājušā gada pirmajā pusē, piemēram, ASV dzīvu cūku cena preču biržā gandrīz dubultojās. Kopš tā brīža cena no šīm virsotnēm gan ir atkāpusies.
Ķīnā jau kādu laiku sevi pieteicis Āfrikas cūku mēris, kas liek lemt par ganāmpulku likvidāciju.