Atbalsta maksājumi stimulē saimniekot bioloģiski, vienlaikus ar stingrajām prasībām savažojot potenciālos krāpniekus, trešdien raksta laikraksts Dienas Bizness.
Bioloģiski sertificēto saimniecību vidū krāpšanās gadījumu nav daudz un tie tiek veiksmīgi apkaroti, uzskata Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis. «Valsti apkrāpt var, bet ne uz ilgu laiku,» viņš piebilst.
Tas ir tikai laika jautājums, lai bioloģiskais lauksaimnieks – pārkāpējs tiktu izķerts, jo pārbaudes notiek regulāri, tostarp neplānotas, atzīme G. Norkārklis. Sankcijas ir bargas, jo, saņemot sertifikātu, bioloģiskās lauksaimniecības uzņēmumi apņemas saimniekot piecus gadus – turklāt attiecīgajā platībā un nemainot tās atrašanās vietu. Ja šajā laikā tiek konstatēti rupji pārkāpumi, jaatmaksā visi saņemtie atbalsta maksājumi un tiek anulēts bioloģiskās lauksaimniecības sertifikāts. Par bargi sodāmu pārkāpumu, piemēram, var uzskatīt ģenētiski modificētu organismu izmantošanu, minerālmēslu lietošanu vai miglošanu ar pesticīdiem, piemēram, ar herbicīdu glifosātu, uz kura bāzes izgatavota arī populārā nezāļu inde Raundaps. Glifosāta lietošanas pēdas noslēpt ir grūti, par to liecina brūni lauki, kontroles iestāžu inspektoriem garām nepaslīd arī tehnoloģiskās sliedes laukos, kas liecina par miglošanu, skaidro bioloģisko lauksaimnieku priekšstāvis. «Piemēram, bioloģisko graudu kravas, ko mūsu zemnieki eksportē uz Vāciju, galamērķī pārbauda katru atsevišķi, tā pārliecinoties, ka tajos nav pesticīdu atliekvielu. Ja tādas atrastu, bizness zemniekam būtu beidzies,» atzīmē G. Norkārklis.
Lauku atbalsta dienesta (LAD), pēc DB lūguma, apkopoja bioloģisko saimniecību pieļautās biežākās un būtiskākās kļūdas. Piemēram, atbalstam bioloģiskie zemnieki piesaka neapsaimniekotas zemes platības vai atbalstam pieteiktajā platībā norāda kultūru, kas atšķiras no faktiskās, piemēram, augļu koku vietā konstatē pastāvīgo pļavu ganības. Mēdz būt gadījumi, kad tiek saņemta atšķirīga informācija par kultūrām platību maksājumu iesniegumā un sertificētām platībām sertificējošās institūcijās, piemēram, iesnieguma laukā deklarēti kartupeļi, bet sertificēta papuve. Saistības nav izpildījuši arī tie lauksaimnieki, kas nenodrošina minimālos ieņēmumus.
Plašāk lasiet rakstā Augļkoku vietā – pļavas ceturtdienas, 16. aprīļa, laikrakstā Dienas Bizness (5. lpp.)!