Latvijas piena ražošanas kooperatīvi aktīvi meklē jaunus produkcijas realizācijas tirgus un atsevišķiem no tiem ir izdevies iekļūt Gruzijas un Azerbaidžānas tirgos, intervijā aģentūras BNS biznesa informācijas portālam Baltic Business Service teica zemkopības ministrs Jānis Dūklavs.
«Es zinu, ka ir kooperatīvi, kas ir iegājuši Gruzijā, ir kooperatīvi, kas ir iegājuši Azerbaidžānā, un tur tirgo savu produkciju. Ir lielie uzņēmumi, kas veido kontraktus ar Ķīnu,» sacīja Dūklavs, piebilstot, ka, piemēram, kooperatīvs Māršava ved pienu uz Baltkrieviju, ir arī tādi, kas izved pienu uz Lietuvu, Poliju vai Vāciju.
«Protams, no ekonomiskā viedokļa varētu teikt, ka tas ir nepareizi, ka mēs vedam prom izejvielu. Labāk būtu pārstrādāt [pienu] šeit uz vietas un tad eksportēt produkciju ar augstāku pievienoto vērtību, bet tajā pašā laikā šajā situācijā labāk eksportējam izejvielu un saglabājam ganāmpulkus, kas mums ir ļoti kvalitatīvi, nekā nevedam neko un vedam lopus prom,» sacīja Dūklavs.
Vienlaikus zemkopības ministrs piebilda, lai arī piena nozarē jauni eksporta tirgi patlaban tiek meklēti aktīvāk nekā pirms Krievijas embargo, uzņēmēji to darīja jau iepriekš. «Nevar teikt, kamēr nebija embargo, neviens nemeklēja tirgus. Mūsu ražotāji vienmēr ir meklējuši jaunus tirgus - un patlaban ir papildus stimuls to darīt daudz aktīvāk,» sacīja ministrs, piebilstot, ka uzņēmēji izrāda arī lielu interesi doties līdzi Valsts prezidentam darba vizītēs uz citām valstīm, kas arī dod papildus iespēju dibināt jaunus kontaktus un meklēt jaunus noieta tirgus saražotajai produkcijai.
Dūklavs atzina, ka Krievijas embargo dēļ piensaimniecības nozarē kādu laiku būs grūtības, taču sektoram vēl arvien ir iespējas attīstīties. «Jā, tas [Krievijas embargo] radīs grūtības varbūt gadu, varbūt vairākus uz priekšu, bet nedomāju, ka tas būs krahs nozarei,» sacīja Dūklavs, piebilstot, ka līdz šim ieguldījumi piena saimniecību modernizācijā bijuši lieli.
Zemkopības ministrs neizslēdza iespēju, ka Latvijas piena pārstrādes uzņēmumiem jāizvērtē iespēja paplašināt vai mainīt ražotās produkcijas klāstu. «Piemēram, tajā pašā Gruzijā 85% piena produktu tālāk tiek ražoti no piena pulvera. Padomājiet, [Gruzijā] ir vairāk nekā pieci miljoni cilvēku! [..] Es tikos ar uzņēmuma vadītāju, kam pieder uzņēmums, kas, principā, visus produktus ražo no piena pulvera. Es jautāju - un, kā? Viņš saka - garša pavisam nav tāda [kā ražojot piena produktus no īsta piena], bet cilvēki ēd,» teica Dūklavs.
Vienlaikus viņš piebilda, ka ikviena uzņēmuma ziņā ir tā turpmākā attīstība. «Mēs [Zemkopības ministrija] varam ieteikt, censties pārliecināt, piemēram, [piena] pārstrādes uzņēmuma vadību, ka, vīri, vajag iet uz to un to. Bet uzņēmējs var teikt, ka mums nav plānu to darīt, mūsu plānos ir, kā piemēram, Rīgas piena kombinātam, bērnu pārtika Ķīnā,» sacīja Dūklavs, piebilstot, ka, apgūstot Ķīnas tirgu, tajā ir iespējams realizēt milzīgus piena produkcijas apmērus.
Aģentūra BNS jau vēstīja, ka Eiropas Komisija ir nolēmusi piešķirt 28 miljonus eiro Baltijas valstu piena ražotājiem, kas ir cietuši no Krievijas sankcijām, tostarp Latvijas piena ražotājiem plānots piešķirt 7,7 miljonus eiro no šīs summas. Krievija ir noteikusi pilnīgu embargo lielākās daļas pārtikas produktu importam no Eiropas Savienības, ASV un citām valstīm.