Neskatoties uz jaunajām domstarpībām, ko izsaucis pretrunīgi vērtētais Lielbritānijas likums par iekšējo tirgu, britu un Eiropas Savienības (ES) delegācijas cer, ka šonedēļ sarunās par abu pušu turpmākajām attiecībām pēc breksita izdosies panākt izrāvienu.
Cenšoties beidzot rast kompromisu, ko līdz šim sešu mēnešu laikā nav izdevies panākt virknē svarīgāko jautājumu, no pirmdienas Briselē pulcēsies liels skaits abu pušu amatpersonu.
Gan Londona, gan Brisele uzstāj, ka vienošanās par jauno brīvās tirdzniecības līgumu jāpanāk līdz oktobra vidum, lai pietiktu laika tā ratifikācijai pirms nākamā gada 1.janvāra, kad līgumam jāstājas spēkā.
Lai gan Lielbritānija ES atstāja jau 31.janvārī, līdz gada beigām ilgst pārejas periods, kura laikā cita starpā jāpanāk vienošanās par jauno savstarpējās tirdzniecības līgumu.
Ja vienošanos neizdosies panākt, abu pušu attiecības tirdzniecībā turpmāk regulēs Starptautiskās tirdzniecības organizācijas (STO) noteikumi.
Lai sagatavotu šīs nedēļas sarunu kārtu, ES sarunu delegācijas vadītājs Mišels Barnjē pagājušajā nedēļā tikās ar britu delegācijas vadītāju Deividu Frostu, un Londona šo tikšanos raksturojusi kā "konstruktīvu".
Tomēr Eiropas diplomāti pret iespējamo izrāvienu izturas ar piesardzību, un izsakās, ka šīs nedēļas sarunu kārtā vajadzētu ielikt pamatus galīgajam atrisinājumam, ko varētu panākt oktobrī.
"Nākamnedēļ jāatrod ceļš uz vienošanos," izteicies kāds avots Briselē. "Ja rezultāts būs nulle, sarunu process būs nonācis lielā ķezā."
Pirmdien augtākās ES un Lielbritānijas amatpersonas tiksies Briselē, lai mēģinātu rast saprašanos jautājumā par breksita vienošanos.
Eiropas Komisijas (EK) viceprezidents Marošs Šefčovičs tiksies ar Lielbritānijas premjera Borisa Džonsona kancelejas vadītāju Maiklu Govu. Viņi abi ir Lielbritānijas un ES kopīgās koordinācijas komitejas līdzpriekšsēdētāji, kas uzrauga pērn panāktās breksita vienošanās īstenošanu.
Īrijas ārlietu ministrs Saimons Kovenejs iepriekš paziņojis, ka Eiropadome neapstiprinās jauno tirdzniecības līgumu, ja Londona neatkāpsies no savas ieceres daļēji atteikties no breksita vienošanās, lai tādējādi novērstu iespējamās tirdzniecības barjeras starp Ziemeļīriju un pārējo Apvienotās Karalistes teritoriju.
Brisele paudusi apņēmību vērsties tiesā pret Džonsona iecerēto iekšējā tirgus likumu, taču izlēmusi sarunas turpināt, kamēr likums tiek izskatīts abās Lielbritānijas parlamenta palātās.
Starp abām pusēm joprojām pastāv domstarpības arī par vienlīdzīgas konkurences nosacījumiem, par valsts subsīdijām uzņēmumiem un par ES kuģu piekļuvi nozvejas vietām Lielbritānijas ūdeņos.
Lai gan diplomāti cer, ka vērā ņemamu progresi izdosies panākt līdz oktobrī paredzētajam ES samitam, izskan arī prognozes, ka savstarpējā stīvēšanās var ieilgt arī līdz novembrim.