Valsts policija (VP) atklājusi brangāko liellopu izkrāpšanas shēmu Latvijas vēsturē – cietušas 25 fiziskas un 24 juridiskas personas, izkrāpti 305 mājlopi, zaudējumi pārsniedz 200 000 eiro. Aizdomās tiek turēts kāds Turcijas pilsonis un Latvijas pilsone, pret kuriem policija lūdz prokuratūru uzsākt kriminālvajāšanu, liecina medijiem sniegtā informācija.
Pirmos iesniegumus par iespējamo krāpšanu Valsts policijas darbinieki saņēma jau 2012.gada beigās, bet drīz pēc šo iesniegumu saņemšanas, policijā vērsās aizvien vairāk un vairāk lopkopju – kopā par cietušajiem tika atzītas 25 fiziskās un 24 juridiskās personas. Ņemot vērā šīs sērijveida krāpšanas apmērus, izmeklēšanu pārņēma VP Kriminālizmeklēšanas pārvaldes (KIP) darbinieki.
Izmeklēšanā atklāts, ka krāpnieki uzdarbojušies īsu laika sprīdi – 2012.gadā no 12.oktobra līdz 1.novembrim. Nepilnās trijās nedēļās no lopkopjiem izkrāpti 305 ragaiņi, nodarot zaudējumus 202 211 eiro apmērā. Noskaidrots, ka krāpšanās iesaistīts kāds uzņēmums, kas ar reklāmas un starpnieku palīdzību izplatījis informāciju, ka tiek iepirkti liellopi eksportam uz ārvalstīm. Solītā samaksa bijusi augstāka par vidējo tirgus cenu, tādēļ lopkopji atsaukušies, taču pēc liellopu nodošanas solīto naudu lopkopji tā arī nav saņēmuši.
Turpinot izmeklēšanu, VP KIP darbinieki ieguva pierādījumus, kas liecināja, ka shēmas organizators ir minētā uzņēmuma valdes loceklis – kāds 1984.gadā dzimis Turcijas pilsonis, kuram kā līdzdalībniece palīdzējusi kāda 1991.gadā dzimusi Latvijas pilsone. Noskaidrots, ka abas personas pēc ragulopu izkrāpšanas tos pārdevuši citiem vietējiem uzņēmumiem un lopkautuvēm, taču iegūto naudu izmantojuši savām vajadzībām.
Pagājušā gada rudenī aizdomās turēto Turcijas pilsoni VP KIP darbinieki aizturēja Rīgas lidostā brīdī, kad viņš pēc ilgākas prombūtnes ieradies Latvijā. Viņa līdzdalībniece ir izsludināta starptautiskā meklēšanā, jo ir aizdomas, ka viņa slēpjas Turcijā. Pašlaik aizdomās turētais Turcijas pilsonis atrodas apcietinājumā, kas viņam piemērots kā drošības līdzeklis. Pret abiem aizdomās turētajiem VP lūdz uzsākt kriminālvajāšanu par krāpšanu lielos apmēros, likumā par šādu noziegumu paredzēts līdz pat desmit gadus ilgs cietumsods.
Valsts policija atgādina, ka šis uzņēmums nebija reģistrēts Pārtikas un veterinārajā dienestā kā lauksaimniecības dzīvnieku tirdzniecības uzņēmums, kā arī tas nebija saņēmis sertifikātu dzīvnieku izvešanai uz citām valstīm. Lai pasargātu sevi no krāpšanas shēmām, policija aicina uzņēmējus vienmēr pārliecināties, vai darījumu partneris ir sertificēts veikt solīto darbību, kā arī pārliecināties par darījuma partnera uzticamību.