Gaļas liellopu audzēšana ir perspektīva, Latvijas «odziņa» ir bioloģiskās gaļas produkcijas iespējas , pirmdien vēsta laikraksts Dienas Bizness.
«Ņemot vērā, ka pieprasījums pēc bioloģiskās pārtikas un produkcijas pasaulē un arī Latvijā ir ar pieaugošu tendenci, bioloģiskās liellopu gaļas audzēšanas un ražošanas attīstības iespējas Latvijā ir cerīgas. Valstī gaļas liellopu skaitam ir tendence palielināties, kas liecina par to, ka saimniecības redz nozares attīstības iespējas,» uzskata Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) pārstāve Krista Garkalne. «Bizness ir perspektīvs, tomēr arī jākliedē mīti, ka tas ir elementāri, ka atliek iegādāties lopus un palaist pļavā ganīties,» piebilst K. Garkalne. «Tieši bioloģiski, nevis konvencionāli audzētā liellopu gaļa ir iespēja Latvijai izcelties Eiropas tirgū,» piebilst Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas pārstāve Maija Pontāga.
Latvijā ir 1,6 tūkst. gaļas liellopu bioloģisko saimniecību, liecina Zemkopības ministrijas apkopotā informācija. Kopumā Latvijā 2014. gada beigās bija 3,5 tūkst. saimniecību, kas nodarbojas ar bioloģisko lauksaimniecību.
Ganāmpulku skaits Latvijā augs vairāku iemeslu dēļ, tostarp, turpinoties problēmām piena lopkopībā, uzskata biedrības Charolais Latvija valdes loceklis un vaislas saimniecības Celmiņi saimnieks Kaspars Sūniņš.
Turklāt Latvijas un kopumā Baltijas un Austrumeiropas zemnieku pluss ir salīdzinoši pieejamās zemes platības, kamēr Rietumeiropā lauksaimniecības zemes ir sadrumstalotākas un tiek intensīvi izmantotas, tāpēc gaļas lopu audzēšana bioloģiski tur nozīmē salīdzinoši nerentablu biznesu, skaidro K. Sūniņš. «Baltijas valstis varētu mierīgi saražot bioloģisku liellopu gaļu un ieiet Eiropā, taču ir viens pamatīgs traucēklis – zemnieku nespēja kooperēties,» secina K. Sūniņš.
Visu rakstu Ar usnēm pie marmora netikt lasiet 3. augusta laikrakstā Dienas Bizness.
#1/12
Aelita Runce gaļas liellopiem pievērsās pirms 20 gadiem, atgūstot dzimtas īpašumus un dibinot saimniecību.