Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde uzsākusi kriminālprocesu par izvairīšanos no nodokļu nomaksas, kā rezultātā nodarīts kaitējums valsts budžetam vairāk nekā 844 000 eiro apmērā.
Latvijas Televīzijas raidījums "Panorāma" un raidījums "TV3 Ziņas" vēstīja, ka minētais uzņēmums ir "Kolonna".
2021.gada augustā VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde veica 20 kratīšanas kriminālprocesā iesaistītā uzņēmuma telpās un personu dzīves vietās Rīgā, Jūrmalā, Limbažos, Madonā un Liepājā.
Kratīšanu laikā tika atrasti un izņemti skaidras naudas līdzekļi 9 000 eiro apmērā; tos kratīšanu laikā mēģināja noslēpt, iemetot atkritumu urnā. Kratīšanu laikā izņemtas arī darba laika uzskaites tabeles, "aplokšņu algu" saraksti, kā arī citi kriminālprocesam nozīmīgi pierādījumi, kas tiks analizēti turpmākajā kriminālprocesa pirmstiesas izmeklēšanas gaitā.
Veicot sākotnējās pirmstiesas izmeklēšanas darbības, tika noskaidrots, ka uzņēmums laikā no 2019.gada oktobra līdz 2021.gada jūlijam grāmatvedības reģistros nav uzskaitījis visu darba algas apmēru un uzņēmumā reģistrētajiem darbiniekiem ir neoficiāli izmaksājis neuzskaitīto un neaprēķināto darba algas daļu.
Uzņēmums arī sniedzis nodokļu administrācijai nepatiesu informāciju saturošus dokumentus par darba algām, tādējādi nenomaksājot iedzīvotāju ienākuma nodokli un neveicot valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas. Valsts budžetam nodarītais kaitējums - vairāk nekā 844 000 eiro apmērā.
Kriminālprocess uzsākts pēc Krimināllikuma 218.panta otrajā daļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmēm.
Izmeklēšanas interesēs plašāka informācija šobrīd netiek sniegta.
Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 19. pantu neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.
"Panorāmas" rīcībā esošā informācija liecina, ka uzņēmums, pret kuru sākts kriminālprocess ir viens no lielākajiem nozares tīkliem Latvijā - "Kolonna", kura pārvaldītājs ir Latvijas-Vācijas kopuzņēmums SIA "Reho".
VID "Panorāmai" norādīja, ka pēc pirmās reizes 2019.gadā krāpšanās ar aplokšņu algām mitējusies tikai uz dažiem mēnešiem un tad atkal atsākusies.
Ieņēmumu dienestā raidījumam pauda, ka periodā no 2019.gada beigām līdz 2021.gada augusta beigām uzņēmums nodarbināja 350 līdz 400 darbiniekus. Daļa no viņiem strādājuši arī laikā, kad tas nebija atļauts un paralēli saņēmuši arī dīkstāves pabalstus. Uzņēmums saņēmis dīkstāves pabalstu, kas būs jāatmaksā.
Kā liecina informācija "Firmas.lv", "Reho" apgrozījums 2019.gadā bija 730 420 eiro, bet peļņa veidoja 208 370 eiro. Kompānija reģistrēta 1991.gadā, tās pamatkapitāls ir 2840 eiro. Uzņēmums kopš 2020.gada sākumam pieder Jānim Lasmanim.