Ar šādu jaunumu Amerikas Tirdzniecības palātas Latvijā ikmēneša biznesa pusdienu pasākumā nāca klajā jauno ASV vēstnieks Latvijā Marks Pekala, sakot, ka vēstniecībā ir ieviesta jauna štata vieta – bruņoto spēku virsnieks pilnu darba laiku velta pašreizējā Ziemeļu transporta koridora (ZTK) iespēju attīstīšanai arī pēc sabiedroto misijas Afganistānā beigšanās.
DB jau ir ziņojis gan par paredzamo NATO kravu reverso transportēšanu caur Latviju no Afganistānas, gan arī par iespēju uz ZTK bāzes veidot tā dēvēto Jauno zīda ceļu, kas sniegtos no Eiropas ziemeļvalstīm līdz pat Ķīnai. Līdz šim tas bija vairāk plānu līmenī, bet nu ir kļuvis zināms par konkrētu darbu pie šāda plāna attīstīšanas.
Vēstnieks norādīja uz ASV ģenerāļu un admirāļu patīkamo pārsteigumu par Latvijas transporta un loģistikas biznesa darījumu caurspīdīgumu un efektivitāti. Tie šeit ir «bez korupcijas un mistiskiem aizkavējumiem», sacīja M. Pekala. Tas izgaisinājis arī itin neseno skepsi, vai kaut kas tāds ar Latvijas iesaistīšanos ir iespējams. Vēstnieks neslēpa, ka pirms četriem pieciem gadiem amerikāņi ZTK līdzīgu projektu uzskatītu par pārlieku sarežģītu, bet tagad ASV un Latvijas sadarbība ir kļuvusi par «milzu pragmatisma un sadarbības piemēru».
Lai gan militāristu pozitīvā pieredze šai reģionā ir labs arguments arī uzņēmējiem, Amerikas biznesu Latvijai tomēr nāksies pārliecināt papildus, sacīja vēstnieks. M. Pekala pajokoja, ka korupcijas un biznesa vides caurskatāmības problēmu nav tikai Somijā, bet visiem pārējiem atradīsies, kur vēl piestrādāt, lai pārliecinātu investorus par ieguldījumiem.
Jautāts par konkrētiem nepieciešamajiem uzlabojumiem tieši transporta un ZTK sakarā, vēstnieks sacīja, ka šai ziņā viņš neredz nevienu pašu problēmu vai «pudeles kaklu», kas jebkādā līmenī būtu traucējošs sekmīgai kravu plūsmai.
Sevišķi prezidenta Baraka Obamas laikā ir ticis ievērojami stiprināts ASV ārlietu dienests, pieņemot darbā vairākus tūkstošus jaunu darbinieku un īpašu uzsvaru ārpolitikā liekot uz tā dēvēto ekonomisko valsts pārvaldības mākslu (economic statecraft). M. Pekala to vērtē ar vārdu «beidzot», jo ekonomikai, tirdzniecībai un investīcijām ir vitāli nozīmīga loma starpvalstu attiecībās.