Pāris dienas pirms vēlēšanām divkārt ir sarucis neizlēmušo vēlētāju skaits, savukārt Zatlera Reformu partijai (ZRP) un Vienotībai ir vienāds reitings, liecina aģentūras Latvijas fakti aptaujas rezultāti.
Vēl pirms nedēļas savu izvēli 11. Saeimas vēlēšanās, nezināja 28,6% vēlētāju, taču pāris dienas pirms vēlēšanām svārstīgo pilsoņu skaits sarucis uz pusi – līdz 14,1%. Savukārt vēlēšanās nepiedalīsies 10,5% pilsoņu (pirms nedēļas – 6%).
Reitingu līderis joprojām ir Saskaņas centrs (SC), ko atbalsta 21,2% vēlētāju, pirms nedēļas – 20,3%.
Savukārt Vienotības un ZRP reitings ir vienāds – par ZRP balsotu 15,3%, bet Vienotību – 15,1% vēlētāju. Pirms nedēļas Vienotība bija apsteigusi ZRP, proti, par Vienotību balsotu 13,6%, bet ZRP – 11,4%.
Īsi pirms vēlēšanām nedaudz palielinājis arī Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) atbalstītāju loks – 9,6% vēlētāji pauduši atbalstu ZZS (pirms nedēļas – 8,4%). Savukārt Nacionālās apvienības Visu Latvijai!–Tēvzemei un Brīvībai/LNNK reitings ir 6,6% (pirms nedēļas – 6,9%).
Pārējie politiskie spēki nepārvar piecu procentu barjeru iekļūšanai Saeimā. Par Šlesera Reformu partiju LPP/LC īsi pirms vēlēšanām balsotu 2,9% (pirms nedēļas – 2,7%), bet Par cilvēka tiesībām vienotā Latvijā – 2,2% vēlētāju (pirms nedēļas – 0,9%).
Latvijas faktu direktors Aigars Freimanis atzina, ka neizlēmušo skaita samazināšanās ir normāla parādība un būtu neomulīgi, ja notiktu pretējais.
«Acīmredzot ir tādi kulminācijas brīži, kas ir drīzāk vēlētāju apziņā un prātos. Process liecina par kaut ko, kas liek sabiedrībai un pilsoņiem sākt pieņemt lēmumus. Tas ir atstājis iespaidu uz vairumu partiju, jo katrs ir mazliet dabūjis balsis klāt,» komentēja eksperts.
Sociologs vērtēja, ka atgriezies ir Zatlera Reformu partijas vēlētājs, bet Vienotībai acīmredzot strādā priekšvēlēšanu kampaņa. Turpretī SC vienmēr esot šāds atbalstītāju loks.
Komentējot ZZS reitingu, A. Freimanis norādīja: «Teikt, ka cīņa ar oligarhiem ir vainagojusies, ka tie pazuduši bez pēdām, būtu pārsteidzoši.»
Savukārt par Aināra Šlesera vadītās partijas iespējām pārkāpt 5% barjeru eksperts bija piesardzīgs. «Par jebkuru citu būtu teicis nē, bet Šleseram vienmēr pēdēja mirklī ar pieciem kūleņiem izdevies ielēkt iekšā, bet nezinu, vai tas būs šoreiz,» sprieda A. Freimanis.
Savukārt Nacionālā apvienība, viņaprāt, maksimumu sasniegusi parakstu vākšanā par latviešu valodu skolās, bet sabiedrības darba kārtība varētu būt krasi atšķirīga, kur lielāku vietu ieņem sociālekonomiskie apsvērumi. Lomu nospēlējusi arī eiroparlamentārieša un ilggadējā «tēvzemiešu» līdera Roberta Zīles atteikšanās kandidēt uz premjera amatu, jo viņš iemiesojis to, ka kvalitatīvi var diskutēt tieši par šiem – sociālekonomiskajiem – jautājumiem.
Eksperts atzina arī to, ka balsis nākušas klāt arī PCTVL.
Aptauja veikta no 10. līdz 15. septembrim, tika aptaujāti 1003 pilsoņi.