Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) nākšot klajā ar likuma grozījumiem, kas paredzēs daudz stingrāku banku uzraudzību, kā arī kriminālsodu pieaugumu par banku vadības vai akcionāru pieļautajiem pārkāpumiem, ceturtdien preses konferencē solīja FKTK priekšsēdētājas vietnieks Jānis Brazovskis.
Laikraksta Diena aptaujātie finanšu jomas pārzinātāji atzinuši, ka Latvijas krājbankas (LK) gadījumā pieredzētā noziedzīgā shēma Latvijā neesot nekas iepriekš neredzēts.
«Ja mēs runājam par normālām audita darbībām, tad parasti jūs vienkārši paprasāt, vai tur [bankas korespondentkontā] ir atlikums, vai tas saskan. Bet, tikko mēs lūdzām naudu pārskaitīt, tā uzreiz ieslēdzās mehānisms, ka tam apakšā ir finanšu ķīla, kura grāmatvedības reģistros Latvijā nebija fiksēta,» trešdien LTV raidījumā Sastrēgumstunda J. Brazovskis skaidroja, kādēļ laikus nav bijis iespējams pamanīt, ka nelikumīgi apķīlāti aptuveni 100 000 000 latu LK naudas.
Dienas aptaujātie dažādu Latvijas komercbanku eksperti gan no komentāriem par šo tēmu atteikušies, sakot, ka šādas lietas nepārzina, tomēr neoficiālās sarunās ar finanšu jomas pārzinātājiem laikraksts uzzinājis, ka līdzīgas shēmas esot visai populāras, jo ir ļoti grūti atklājamas. Tās nākot gaismā vien tad, ja nobrūk kāds shēmā iesaistītais posms, piemēram, tiek sākts kriminālprocess un, veicot kratīšanu, atrodas nelegālos darījumus apliecinoši dokumenti. Ar administratīvām metodēm, kādas ir FKTK rīcībā, pilnīgi izslēgt šādus darījumus gandrīz neesot iespējams.
J. Brazovskis gan atzinis, ka 100% pasargāties no noziedzības nav iespējams, bet solījis, ka FKTK piedāvājums varētu izpausties stingrākās prasībās pēc atbildības no banku vadības un akcionāriem. Jāpieaug būtu arī kriminālsodiem par analogiem gadījumiem kā LK: «Ar administratīvām metodēm var pasargāties tad, kad katru papīru nesīs man saskaņot. Ja kādu neatnes - lielāka kriminālatbildība. Neatnesi papīru - uz 15 gadiem iesēdies.»