Apvienoto Nāciju organizācijas Drošības (ANO) padome sestdien vienbalsīgi ieviesa sankcijas pret Lībijas līderi Muammaru Kadafi un viņa tuvākajiem līdzgaitniekiem, nosakot iebraukšanas un aktīvu ierobežojumus, tādā veidā palielinot spiedienu uz Kadafi atkāpties, lai pārtrauktu asinspirti, kas pavada tautas sacelšanos.
ANO Drošības padomes pieņemtajā dokumentā noteikts ieroču embargo, Kadafi un vairāku citu Lībijas amatpersonu iebraukšanu citās valstīs un Lībijas aktīvu iesaldēšanu ārvalstīs.
Izteikts aicinājumus vardarbīgo pret Kadafi demonstrējoši cilvēku apspiešanu izvērtēt Starptautiskajā krimināltiesā. ANO Drošības padome aicināja tiesāt visus, kas ir atbildīgi par civiliedzīvotāju nogalināšanu.
Rietumvalstu līderi skaidri paziņoja, ka Kadafi 41 gadu ilgušajai valdīšanai ir jābeidzas.
«Kad līdera vienīgais veids, kā saglabāt varu, ir spēka izmatošana pret savu tautu, viņš ir zaudējis tiesības valdīt un, šobrīd atkāpjoties, rīkoties, kā būtu labāk viņa valstij,» ASV prezidenta Baraka Obamas palīgs teica telefonsarunā ar Vācijas kancleri Angelu Merkeli.
ASV pārstāve ANO Sūzena Raisa skaidroja, ka ANO Drošības padomes pasākumi pret Kadafi un 15 citiem viņam tuvu stāvošiem cilvēkiem, tostarp viņa ģimenes locekļiem, ir «asas sankcijas» un tie, kas atbildīgi par noziegumiem, tiks saukti pie atbildības.
«Tie, kas slepkavoja civiliedzīvotājus, tiks personiski saukti pie atbildības,» Raisa teica Drošības padomes sēdē pēc balsojuma par sankciju ieviešanu.
15 valstu padome sankcijas izsludināja dažas stundas pēc tam, kad Kadafi vadītā Lībijas policija atkāpās no vairākām galvaspilsētas Tripoles vietām, kuras pārņēmuši protestētāji, bet ASV skaidri pateica, ka Kadafi ir jāatkāpjas.
Tomēr pagaidām nav skaidra viedokļa par militāru rīcību pret Lībiju.
Diplomāti lēš, ka 10 protestu dienās Lībijā bojā gājuši apmēram 2000 cilvēku.