Vairāk nekā divi miljoni Sīrijas iedzīvotāju ir devušies bēgļu gaitās, lai izvairītos no šo valsti pārņēmušā pilsoņu kara, atklājusi ANO bēgļu aģentūra.
Sīrijas bēgļi devušies uz kaimiņvalstīm un lielākais to īpatsvars ir Jordānijā, Libānā un Turcijā. Gandrīz miljons Sīrijas bēgļu – 700 tūkstoši devušies uz Libānu, saistībā ar ko šajā valstī pieaugusi sociālā un politiskā spriedze. Saskaņā ar ANO datiem – bēgļu gaitās devušies Sīrijas iedzīvotāji pārsniedz jebkuras citas nācijas bēgļu skaitu.
Aptuveni puse Sīrijas bēgļu ir bērni, no kuriem trīs ceturtdaļas ir vecumā līdz 11 gadiem. Tikai nedaudz vairāk par 100 tūkstošiem bēgļu gaitās esošajiem bērniem turpina izglītību un ANO brīdina, ka Sīriju pēc kara beigām sagaida «zaudētās paaudzes» rašanās.
Papildu vairāk nekā diviem miljoniem Sīrijas iedzīvotāju, kas devušies bēgļu gaitās, vismaz 4,25 miljoni cilvēku bijuši spiesti pamest savas mājas valsts iekšienē, daļa no tiem – piespiedu kārtā. ANO bēgļu aģentūra aplēsusi, ka piespiedu kārtā mājas pametušo cilvēku skaits Sīrijā ir lielāks nekā jebkurā citā pasaules valstī. Kopumā Sīrijā pirms kara dzīvoja aptuveni 22,5 miljoni cilvēku. Kopš sacelšanās sākuma pret Bašara Al Asada režīmu 2011. gadā dzīvību Sīrijā zaudējuši 100 tūkstoši cilvēku.
Milzīgais bēgļus skaits Sīrijas kaimiņvalstīs rada ievērojamu spiedienu uz šo valstu ekonomikām, sabiedrībām un infrastruktūrām. ANO aicinājusi starptautisko sabiedrību sniegt lielāku palīdzību Sīrijas kaimiņvalstīm, lai tās varētu pārvarēt šādu krīzi. ANO bēgļu aģentūra norāda, ka starptautisko organizāciju, kuras nodarbojas ar bēgļu situācijas uzlabošanu, rīcībā ir tikai 47% no nepieciešamajiem naudas līdzekļiem.
Satraucoša tendence ir straujais bēgļu pieplūdums – aptuveni miljons Sīrijas iedzīvotāju savu valsti pilsoņu kara dēļ pametuši pēdējo sešu mēnešu laikā, kas ir tikpat daudz, kā pirmajos divos konflikta gados. Saskaņā ar ANO prognozēm – šā gada beigās Sīrijas bēgļu skaits sasniegs jau trīs miljonus iedzīvotāju, tādējādi kļūstot par lielāko bēgļu krīzi pēdējo divdesmit gadu laikā.
Db.lv jau vēstīja, ka ASV un tās sabiedrotie apsver iespēju pret Sīriju veikt militārus triecienus, lai tādējādi režīmu sodītu par ķīmisko ieroču izmantošanu pret civiliedzīvotājiem. Gan ASV, gan Francija ir paziņojušas, ka to rīcībā ir pierādījumi režīma atbildībai ķīmisko ieroču izmantošanā 21. augustā Damaskas pievārtē. Sīrija savu vainu noliedz un uzsver, ka ķīmisko ieroču izmantošanā vainojami nemiernieki, kas cīnās pret centrālo valdību.