Kopš 2005. gada lats jau ir piesaistīts eiro, līdz ar to ieviešot eiro, mēs tikai samazinām dažāda veida papildu izmaksas mūsu uzņēmējiem un pilsoņiem, skaidro premjerministrs Valdis Dombrovskis, norādot, ka «īstenībā nav īsta ekonomiskā pamatojuma fiksēta kursa gadījumā nepievienoties eirozonai.»
Intervijā laikrakstam Diena, atbildot uz jautājumiem par Latvijas pievienošanos eirozonai, premjers vairākkārt uzsvēra Latvijas valūtas piesaisti eiro.
Runājot par Lielbritānijas un Zviedrijas piemēru, Dombrovskis skaidro, ka abās šajās valstīs ir peldošais valūtas kurss attiecībā pret eiro. «Mums ir fiksētais, un visa pieredze rāda, ka tik mazām valstīm kā Latvija tomēr labāk savu valūtu ir piefiksēt,» tā premjers.
«Eiro efekts Igaunijā noteikti ir, mēs esam to analizējuši, un skaidrs, ka plusu ir krietni vairāk. Latvijas gadījumā tas varētu būt vēl izteiktāks, jo par Igaunijas finansiālo stabilitāti nevienam tāpat šaubu nebija - viņiem valdības parāds ir zem desmit procentiem, mums svārstās virs četrdesmit procentu atzīmes. Mūsu gadījumā eiro ieviešana būtu daudz spēcīgāks signāls par pēc krīzes atgūto finanšu stabilitāti,» norāda premjers.
Dombroskis norāda, ka 2014. gadā Latvija varētu būt vienīgā valsts, kas pievienosies eirozonai, jo, piemēram, Polija, kurai arī ir peldošais valūtas kurss, to darīt negrasās. Atbildot uz jautājumu, kādēļ Latvija nevēlas pagaidīt un paskatīties, kas notiks eirozonā, premjers norāda, ka «viens būtisks iemesls ir, ka mums jau ir fiksēts kurss pret eiro, līdz ar to - ja ar eiro kas notiks, tas notiks arī ar mums».
«Mēs tāpat ciešam no eiro problēmām, bet tā labumus vēl neizbaudām,» tā premjers.
Runājot par iespējām atteikties no lata piesaistes eiro, Dombrovskis norāda: « Tas nozīmētu atgriešanos pie debatēm par lata devalvāciju. Manuprāt, tas jau ir izrunāts jautājums. It sevišķi tagad, kad no krīzes esam izgājuši.»