Lielākā daļa Centrālās un Austrumu Eiropas valstu vadības pilnībā neapzinās to problēmu mērogu, ar kurām tām būs jāsastopas šajā un nākamajā gadā, laikraksta Financial timesslejās raksta Serbijas centrālās bankas vadītājs Radovans Jelasics
Viņš uzskata, ka lielākā daļa reģiona valstu vadība pilnībā neapzinās to problēmu mērogu, ar kurām tām būs jāsastopas šajā un nākamajā gadā. R. Jelasics uzskata, ka nākotnes problēmas sakņojas apstāklī, ka šo valstu ekonomikas modeļi lielā mērā ir balstīti uz tiešajām investīcijām, starptautiskiem aizņēmumiem un papildus finansēm no Briseles. Finansists ir pārliecināts, ka šie modeļi valstu līderiem ir jāpārskata.
«Tagadnes problēmas nevar un nedrīkst risināt uzticoties tikai Eiropas Savienības un citu finanšu institūciju finansējumam,» pauž R. Jelasics.
Situāciju vieglāku nepadarot arī fakts, ka reģiona regulatoriem nav pieejami pietiekami efektīvi instrumenti savu funkciju veikšanai, jo lielākās daļas banku vadība neatrodas reģiona valstīs.
R. Jelasovica skatījumā tomēr pozitīvi vērtējams esot fakts, ka aizvien vairāk reģiona iedzīvotāju situāciju vērtē reāli, taču šāds skatījums joprojām pietrūkstot politiķiem.
«Reģiona valdībām, lai būtu droši, ka situācija būs kontrolējama, jāpieņem steidzami un droši lēmumi. Pirmkārt, ienākumu samazināšanās dēļ, tām jāpārskata 2009.gada budžeti un jāsamazina tēriņi. To būtu labāk darīt šodien labprātīgi, nekā rīt spiestā kārtā,» raksta Sebijas centrālās bankas vadītājs.
Finansists ir pārliecināts, ka ES steidzami ir jāizstrādā reģiona valstis atbalstošs plāns, kuru rezultātā valstu valdību izstrādātās iniciatīvas būtu jāatbalsta ar attiecīgiem finanšu fondien, bet visu procesu vajadzētu koordinēt Starptautiskajam Valūtas fondam.
«Esmu gatavs derēt, ka lielākā daļa reģiona valstu līdz gada beigām būs noslēgušas vienošanās ar SVF, jo neviena cita institūcija nevēlas sniegt steidzami nepieciešamo palīdzību.» uzskata R. Jelasics.
Arī reģiona bankas, vilcinoties pieņemt valdību piedāvāto palīdzību, nenovērtējot ekonomiskās situācijas nopietnību un padarot to tikai sliktāku. Par piemēru finansists piesauc Ungārijas un Austrijas bankas.
Savukārt Pasaules Bankai, Eiropas Rekonstrukcijas un Attīstības Bankai, kā arī Eiropas Investīciju Bankai vajadzētu pierādīt, ka tām reģiona valstis patiešām ir svarīgas.
«Tas nozīmē, ka naudai reģiona valstīs jāieplūst ātri – solījumu un publisku paziņojumu laiks ir beidzies,» saka Serbijas centrālās bankas vadītājs.