Pašvaldības policija turpina tiesāties ar Vecrīgas kluba D-Style īpašnieku SIA White Law par vairāk nekā 12 000 latu naudas sodu pamatotību, kas uzņēmumam ar 25 lēmumiem noteikti, jo skaļās mūzikas dēļ traucēts apkārtējo personu naktsmiers.
Administratīvā rajona tiesa 24.novembrī izskatīja lietu, kurā apvienotas 25 uzņēmuma pretenzijas par tam noteiktajiem naudas sodiem 500 līdz 650 latu robežās un policijas lēmumus atcēla, kā arī izbeidza sāktās administratīvās lietvedības.
Kā aģentūru LETA informēja tiesas priekšsēdētājas palīdze Inese Deme, policijas apelācijas sūdzība decembra vidū pieņemta un nosūtīta izskatīšanai Administratīvajā apgabaltiesā.
Kā teikts rajona tiesas spriedumā, White Law saukta pie administratīvās atbildības par tāda trokšņa radīšanu, kas traucējis apkārtējo iedzīvotāju naktsmieru, un visās reizēs ir konstatēti vieni un tie paši apstākļi, un uzņēmums saukts pie atbildības par Kārtības noteikumu pārkāpumu, kas paredz aizliegumu Rīgas administratīvajā teritorijā trokšņot, ja tas traucē apkārtējo personu mieru, iestāžu, organizāciju normālu darbību, bet nav saistīts ar satiksmi vai pasākumiem, kas saskaņoti ar Rīgas pilsētas izpilddirektoru, un troksnim nav pastāvīga rakstura.
Tiesa atzinusi, ka pašvaldības dome ir tiesīga izdot saistošus noteikumus par sabiedrisko kārtību, paredzot administratīvo atbildību par to pārkāpšanu, ja tas nav paredzēts likumos, taču Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK) ir paredzēta personu atbildība par jebkāda veida darbību, kas rada troksni un pārsniedz attiecīgajā diennakts stundā noteikto akustiskā trokšņa pieļaujamo normatīvu vai vides trokšņa robežlielumu.
Kārtības noteikumos un APK ir minēti dažādi administratīvie pārkāpumi, proti, saistošajos noteikumos paredzēta atbildība par tādu trokšņošanu, kas konkrētā laikā un vietā traucē apkārtējo personu mieru, bet APK paredzēta atbildība par darbību, kuras rezultātā radītais troksnis pārsniedz konkrētu akustiskā trokšņa līmeni neatkarīgi no tā, vai apkārtējie to uztver kā traucēkli vai ne.
Tas nozīmē, ka gadījumos, kad radītais troksnis nepārsniedz pieļaujamo akustiskā trokšņa līmeni, personu var saukt pie atbildības saskaņā ar saistošajiem noteikumiem, ja tas traucē apkārtējo personu mieru, iestāžu, organizāciju normālu darbību.
Līdz ar to Administratīvā rajona tiesa izvērtēja, vai kluba D-Style radītajam troksnim - mūzikas atskaņošanai - bija pastāvīgs raksturs, un secināja, ka vārds pastāvīgs nozīmē tādu, kas ir noturīgs, ilgstošs, nemainīgs, tādu, kas darbojas, funkcionē visu laikposmu tādu, kas ko dara regulāri.
Lietā nav strīda, turklāt daudzos administratīvā pārkāpuma protokolos ir norādīts, ka pieteicēja mūziku ir atskaņojusi, veicot komercdarbību, tāpēc tiesa secinājusi, ka klubā D-Style konstatētais troksnis ir «atzīstams par troksni, ko radīja ikdienas komercdarbība, līdz ar to troksnis ir pastāvīgs» un, tā kā tam ir pastāvīgs raksturs, White Law darbība nevar tikt kvalificēta kā Rīgas pašvaldības Kārtības noteikumu pārkāpums.
Kā teikts spriedumā, lietvedību administratīvā pārkāpuma lietā nevar iesākt, bet iesāktā lietvedība jāizbeidz, ja nav bijis notikuma vai tajā nav administratīvā pārkāpuma sastāva. Tā kā White Law darbībās nav saistošajos noteikumos paredzētā administratīvā pārkāpuma sastāva, pārsūdzētie lēmumi par saukšanu pie atbildības saskaņā ar minēto tiesību normu ir nepamatoti un atceļami, savukārt administratīvā pārkāpuma lietvedība izbeidzama.