Pirmā pusgada finanšu rādītāji liecina, ka Latvijas ekonomika strukturāli nav gatava sekmīgi konkurēt pasaules līmenī.
Draud mīnuss
Šobrīd IKP izaugsme ir tikpat kā apstājusies, tā A. Vilks, kurš lēš, ka šogad pusgada izaugsme būs vien ap 2 %. Centrālā statistikas pārvalde (CSP) IKP ātro novērtējumu 2008. g. 2. cet. sniegs 8. augustā. IKP pieaugums šogad 1. cet. bija 3.3 %, bet eksperti neizslēz iespēju, ka 2. cet. IKP izmaiņas varētu uzrādīt arī mīnusa zīmi. Pēc P. Strautiņa teiktā, izaugsmes līkne tālāk uz leju varētu aiziet, ja ekonomika kopumā sekos mazumtirdzniecībai. A. Vilks uzskata, ka Latvijas ekonomikas velkoņi nu ir palikuši divi — eksports un tranzīts. Šogad maijā eksporta apjomi, salīdzinot ar aprīli, saruka par 8.3 %, bet, salīdzinot ar pērnā gada maiju, pieauga par 6.2 %, liecina CSP dati. Savukārt caur Latvijas ostām pusgadā pārkrauts par 2.6 % vairāk kravu (32.2 milj. tonnas) nekā pērn, bet Latvijas Dzelzceļš pārvadājis par 9.3 % vairāk kravu (27.83 milj. tonnu). «No abiem būs atkarīgs, vai ekonomika paliks plusos. Lai gan situācija izskatās padrūma, pēdējos mēnešos ir iezīmējušās vairākas pozitīvas lietas. Samazinoties uzpūstajam patēriņam, kritās importa apjomi un beidzot reāli samazinājās maksājumu bilances tekošā konta deficīts. Arī valdība vairs nesnauž un revidē gan budžetu, gan ieklausās uzņēmēju priekšlikumos. Šie faktori arī ir ļāvuši Latvijai noturēt kredītreitingus un turpināt piesaistīt investīcijas,» secina SEB bankas eksperts.
Inflācijas bieds
Eksperti atzīmē, ka inflācija vairs nebūs tik augsta kā 1.pusgadā (augstākais punkts maijā — 17.9 %), neskatoties pat uz regulētajām cenām un ārējiem faktoriem. Turklāt gada otrajā pusē inflācija kritīsies ievērojami. P. Strautiņš min, ka cenas pērnā gada nogalē auga ļoti strauji gan pārāk spēcīgā iekšzemes pieprasījuma, gan ārējo faktoru (nafta, gāze) dēļ. «Šobrīd no šiem zirgiem cenu kāpumu velk tikai viens, otrs (iekšējais pieprasījums) bezspēkā saļimis. Ir redzami pirmie signāli, ka iepriekšējos gados ne visi uzņēmumi domājuši par to, kā lētāk nopirkt un dārgāk pārdot nekustamo īpašumu, investīcijas apstrādes rūpniecībā 1.cet. auga par 14 %, bet transportā un sakaros par 15 %. Minētās nozares ir svarīgākās eksportā, tāpēc šie skaitļi priecē. Šībrīža apstrādes rūpniecības izlaides tendences nav iepriecinošas, tās apjomi 1.pusgadā kritās par 3.6 %. Taču loģika saka, ka šī nozare varētu būt starp pirmajām, kas sāks nākamo augšupejas ciklu,» tā P. Strautiņš. Šogad samazinājums ir arī banku tirgū, kas būtībā atspoguļo norises ekonomikā. Latvijas banku aktīvu apjoms pusgadā auga vien par 2.4 % jeb 0.5 mljrd. Ls (līdz 22.4 mljrd. Ls) iepretim pērnā gada 17.3 % jeb 2.7 mljrd. Ls pieaugumam. Tostarp šogad pusgadā kredītportfelis audzis par miljardu jeb 7 %, bet pērn šajā laikā pieaugums bija 2.3 mljrd. Ls jeb 21.2 %.
Mazumtirdzniecībai gada pirmajā pusē mīnusi
Jūnijā mazumtirdzniecības uzņēmumu apgrozījums, salīdzinot ar pērnā gada attiecīgo mēnesi, piedzīvojis lielāko kritumu pēdējos astoņos gados.
Pavisam mazumtirdzniecības apgrozījums pirmajā pusgadā krities par 3%, tajā skaitā mazumtirdzniecībai ar pārtikas precēm par 5.1% un mazumtirdzniecībai ar nepārtikas precēm par 1.8%. Lai gan dažās nepārtikas preču jomās vērojams neliels pieaugums attiecībā pret pērno gadu, kritums citās jomās pasliktina kopējo ainu. Tomēr jāatzīmē, ka viena joma izceļas ar ievērojamu pieaugumu — mazumtirdzniecība pa pastu vai interneta veikalos, kas augusi par 27.7%. Tas skaidrojams ar to, ka, saglabājoties augstām cenām, arvien vairāk pircēju meklē preces internetā, katalogos vai citās valstīs, norāda SEB bankas galvenais ekonomists Andris Vilks. «Diemžēl šogad ir niecīgas izredzes redzēt mazumtirdzniecības apgrozījumu plusos,» prognozē A. Vilks. Visticamāk, mazumtirdzniecības apjomu kritums būšot 4—6%.
Aug virs 20%
Tomēr par spīti situācijai nozarē, lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem Latvijā apgrozījums pirmajā pusgadā ir audzis. Šā gada pirmajos sešos mēnešos, salīdzinājumā ar aizvadītā gada pirmo pusi, mazumtirdzniecības uzņēmuma Rimi Latvia apgrozījums auga par 20%, savukārt Maxima Latvija apgrozījums pieauga par 24%. Rimi Latvia apgrozījums bez PVN bija 219.4 milj. Ls, bet Maxima Latvija apgrozīja 200.5 milj. Ls bez PVN. Savukārt SIA ELVI grupa apgrozījums 2008. gada pirmajos sešos mēnešos salīdzinājumā ar pagājušā gada pirmajiem sešiem mēnešiem ir audzis par 21,6%. Ņemot vērā, ka pērnā gada pirmajā pusē uzņēmuma bruto apgrozījums bija 49.52 milj. Ls, tad šogad tas varētu būt ap 60.2 milj. Ls.
Tirgotāji apmierināti
«Rezultāti ir labi, neraugoties uz to, ka aizvien uzskatāmāk iezīmējas ekonomiskās izaugsmes tempu palēnināšanās un paredzams, ka līdzīgi procesi tikai vērsīsies plašumā,» vērtē nu jau bijušais Maxima Latvija vadītājs Jānis Stakens. Arī SIA ELVI grupa ģenerāldirektors Ģirts Kurmis atzīst, ka uzņēmums ir apmierināts ar sasniegto, jo realizēta pusgadam noteiktā prognoze. «Esam uzstādījuši mērķi šī gada laikā ELVI apgrozījumu, salīdzinot ar pagājušo gadu, palielināt par 30%. Ņemot vērā šī brīža ekonomisko situāciju, šis ir ļoti augstu uzstādīts mērķis,» tā Ģ. Kurmis.
Arī Baltijā
Arī Baltijas tirgū Rimi un Maxima turpina apgrozīt aizvien vairāk. Baltijā lielākā mazumtirdzniecības kompānijas Maxima Grupe kopējais apgrozījums gada pirmajā pusē palielinājies par 31%, sasniedzot 977.2 milj. Ls. Rimi Baltic grupa apgrozījusi uz pusi mazāk — 447.5 miljonus latu (636.7 milj. eiro). No visām Baltijas valstīm Rimi gan vislielākais apgrozījums, gan straujākais apgrozījuma pieaugums pirmajā pusgadā bijis tieši Latvijā. Savukārt lielāko daļu no Maxima grupas kopējā apgrozījuma veido tirdzniecība Lietuvā, bet Latvija pēc apgrozījuma ierindojas otrajā vietā. Tomēr jāpiezīmē, ka Latvijas Maxima šī gada pirmajā pusē ir uzrādījusi viszemākos attīstības tempus, kas Lietuvā bija 31.8%, Igaunijā 50.5%, bet Bulgārijā 33.9%.