Kreditoriem un parāda piedzinējiem būs aizliegts uzrunāt parādnieku svētdienās un svētku dienās, kā arī laika posmā no pulksten 21 līdz 8, paredz topošais ārpustiesas parāda piedziņas likums.
Ekonomikas ministrijas pārstāve Evita Urpena norāda, ka ar jauno izstrādāto ārpustiesas parāda piedziņas likumu cer nodrošinās taisnīgu un saprātīgu ārpustiesas parāda piedziņu attiecībās ar parādnieku – fizisku personu.
Lai sasniegtu šo mērķi likumprojektā ir paredzēts noteikt kārtību, kādā kreditoram vai parāda piedziņas pakalpojumu sniedzējam organizējama komunikācija ārpustiesas parāda piedziņā, kā arī ir atrunāta kārtība, kādā risināt parāda piedziņas izdevumu atlīdzināšana jautājumu, fizisko personu datu izmantošanas jautājumu un noteikt prasību parāda piedziņas pakalpojuma sniedzējam saņemt speciālo atļauju parāda piedziņas pakalpojuma sniegšanai.
Šobrīd Latvijā nav spēkā normatīvie akti, kas regulētu ārpustiesas parāda piedziņas procesu, līdz ar to pagājušā gada septembrī Ekonomikas ministrijā (EM) tika uzsākts darbs pie tiesiskā regulējuma izstrādes ārpustiesas parāda piedziņas jomā.
Šobrīd Latvijā ārpustiesas parāda piedziņu kā pamatdarbības veidu ir norādījuši 67 tirgus dalībnieki, norāda E.Urpena.
Lai ieviestu parāda piedziņas pakalpojuma sniedzēja licencēšanas sistēmu, līdz ar likumprojektu sagatavoti arī grozījumi likumā «Par nodokļiem un nodevām», paredzot valsts nodevu par atļaujas izsniegšanu un pārreģistrāciju parāda piedziņas pakalpojuma sniedzējam piedziņas veikšanai.
Likumprojekts šī gada 1.aprīlī izskatīts valsts sekretāru sanāksmē un nodots starpinstitūciju saskaņošanai.
Likumprojekta izstrādē piedalījās arī nozares uzņēmumi, uzņēmēju asociācijas un Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padome.