Piesārņotu ūdeni ir iespējams attīrīt daudz efektīvāk, izmantojot jaunus, lētus materiālus, paziņojuši ASV zinātnieki, raksta BBC.
Materiāls, kas nosaukts par «supersmiltīm» varētu, kļūt par lētu līdzekli, ar ko attīrīt ūdeni attīstības valstīs. Šādu materiālu var iegūt pārklājot smilšu graudiņus ar grafīta oksīdu.
Ņemot vērā to, ka gan smiltis, gan arī grafīts ir lēti pieejami resursi, šis ūdens attīrīšanas paņēmiens kļūs par rentablu veidu, kā cīnīties ar tīra dzeramā ūdens trūkumu, ir pārliecināti pētnieki.
Šādu paņēmienu varētu izmantot tajās vietās, kur ir vēsturiski pierasts ūdeni attīrīt izmantojot smiltis. Parastas smiltis ir mazāk izdevīgas ūdens attīrīšanai, jo tas lēni plūst tām cauri, norāda zinātnieki. Savukārt smilšu un grafīta maisījums nodrošinās lielāku ūdens caurlaidību.
Lai iegūtu «supersmiltis», ūdenī vispirms ir jāizšķīdina grafīta oksīds, bet pēc tam jāpievieno parastas smiltis. Šis maisījums vairākas stundas jākarsē 105 grādu pēc Celsija augstā temperatūrā, lai ūdens pilnībā iztvaikotu. Iegūtais produkts ir «supersmiltis».
Zinātnieki arī paredzējuši modificēt grafīta oksītu, padarot to sensitīvāku pret noteikta veida piesārņojumu.
Tīra dzeramā ūdens trūkums ir nopietna problēma daudzos zemeslodes reģionos. Tikai 60% Dienvidsahāras un 50% Okeānijas iedzīvotāju ir pieejams tīrs dzeramais ūdens, liecina Pasaules Veselības organizācijas dati.