Paredzēt lietas nav tikai talants; ja ļoti grib, to var iemācīties pat ezis
Vai rīt snigs? Vai naftas cena pieaugs vai kritīs? Kas būs jaunais premjers? Un kas uzvarēs Eirovīzijā? Vai ir jābūt kādam pārcilvēciskam pareģošanas talantam vai to var vienkārši iemācīties, lai uz šiem jautājumiem atbildētu? Amerikāņu psihologs Filips Tetloks (Pensilvānijas universitāte) ir pārliecināts, ka to var iemācīties. Viņš ir veicis interesantus pētījumus par prognozēm/paredzējumiem un šo to zina arī par superprognozētājiem.
«Pirms 30 gadiem aizsāku pētījumu par ekspertu politiskajiem vērtējumiem,» F. Tetloks stāsta online žurnālam Edge. «Tā bija Aukstā kara kulminācija un Rietumos karsti strīdējās par to, kā apieties ar Padomju savienību. Bija liberālais viedoklis un konservatīvais, ikviens no tiem kaut ko paredzēja. Neviens neparedzēja, kur nonāks Padomju savienība ar Gorbačovu priekšgalā, tomēr pēc tam ikvienai pusei bija tam neatvairāms skaidrojums.»
Attiecībā uz paredzēšanu/prognozēšanu F. Tetloka kontā ir vairāki pētījumi. Pirmo viņš aizsāka pagājušā gadsimta 80. gados. Pētījumam viņš rekrutēja 284 ekspertus – cilvēkus, kuru darba pienākumos ietilpa politisko un ekonomisko notikumu prognozēšana. Viņiem visiem bija vidēji 12 gadu attiecīgā darba pieredze. Pētījuma dalībniekiem gada laikā bija jāveic 28 tūkstoši dažādu prognožu gan viņu kompetences ietvaros, gan ārpus tās. Dažu prognožu derīguma termiņš bija pieci un pat desmit gadu. Galu galā secinājums bija tāds, ka «vidēji eksperts prognozēja ne labāk kā «šimpanze, metot šautriņas»,» stāsta pētnieks holandiešu laikrakstam NRC Handelsblad.
Dažiem gan veicās labāk nekā citiem. Taču – jo slavenāks bija eksperts, jo sliktāk viņam gāja.
Visu rakstu Ko rītdiena nesīs? lasiet 6. janvāra laikrakstā Dienas Bizness.