Ja sākotnēji pandēmijas bažas daudziem finanšu tirgus dalībniekiem lika strauji "rakt aizsarggrāvjus" (mazināt riskus), tad jau kādu laiciņu to oma izskatās visai optimistiska. Rezultātā gan ASV, gan Eiropas akciju vērtības strauji atveseļojušās. Ņemot vērā neseno cenu izaugsmi, daudz jautājumu gan saistīti ar to, kur turpinās virzīties finanšu tirgi.
Ne visiem ir pārliecība, ka nesenais cenu kāpums pareizi atainojis realitāti.
Valdot šādam fonam, "Bloomberg" apkopojis dažu tirgus analītiķu spriedumus par to, kur šajā brīdī būtu jēdzīgi ieguldīt naudu 10 tūkstošu ASV dolāru apmērā. Ieteikumu ir visai daudz un arī – visai atšķirīgi.
Protams, šādas konkrētas rekomendācijas vienmēr var uztvert ar zināmu skepsi. Nākotni paredzēt ir gandrīz neiespējami. Arī finanšu pasaulē var novērot to, cik ļoti daudzi ir nepārliecināti par to, kas notiks nākotnē, bet šajā pašā laikā – cik ļoti tie ir pārliecināti savos skaidrojumos par to, kas nupat noticis. Ja jāizvēlas kādas konkrētas akcijas, kurām vajadzētu iet labāk, tad dažkārt populāri ironizēt, ka šo lomu var uzticēt mērkaķim ar šautriņām. Šajos gadījumos tiek citēts Prinstonas Universitātes pasniedzēja Bērtona Malkiela darbs "A Random Walk Down Wall Street", kurā viņš izvirzīja hipotēzi, ka nejauši izvēlētu akciju portfelis var būt tikpat veiksmīgs/neveiksmīgs kā labi apmaksātu tirgus profesionāļu darbs. Proti, viņš klāstīja – ja mērkaķim tiek iedotas šautriņas, kuras tiek attiecīgi mestas uz akciju saraksta pusi (attiecīgi ieguldījumu portfelis tad tiek izvēlēts no tām kompāniju akcijām, kuru vārdam ir trāpīts), tad šī portfeļa guvums patiesībā var nebūt sliktāks par to, ko klientiem nodrošinās kāds tirgus profesionālis, kurš, ņemot vērā visas savas zināšanas uz konkrēto brīdi, izvēlēsies konkrētas akcijas, kurām investoru vajadzētu it kā aplaimot ar lielākiem guvumiem. Dažādi eksperimenti gaismā izcēluši, ka galu galā nebūt nevar pārliecinoši apgalvot, ka šādas izvirzītās hipotēzes būtu pilnīgi greizas.
Lai nu kā būtu mērkaķiem ar šautriņu mētāšanu, liela daļa investīciju stratēģiju tendētas uz kādas loģikas atrašanu. Attiecīgi šai tirgus stratēģu loģikai (reklāmai?) jāizklausās pietiekami labi, lai tā pārliecinātu klientus un tie iegādātos konkrētos produktus.
Nebrist pret straumi
"Bloomberg" izceļ, ka, piemēram, "BlackRock Global Allocation Fund" menedžeri šobrīd pamatā investoriem iesaka neko lieki nesarežģīt un labāk kopā ar pūli plūst pa straumi. Proti, tiek izcelts, ka politikas noteicēju atbilde uz pieaugušo tirgu volatilitāti bijusi "vēl vairāk likviditāte". Savukārt vēsturiski straujš likviditātes pieaugums atalgojis "uzsēšanos uz viļņa" - sevišķi, salīdzinot ar tādām stratēģijām, kas mēģina par visu cenu atrast un iegādāties nosacīti lētas akcijas.
Šāda "uzsēšanās uz viļņa" (jeb momentum investing) ļauj gūt labumu no uzreiz diviem veciem Volstrītas pieņēmumiem/spēkiem. Viens ir tas, ka "trends ir tavs draugs" (Trend is your friend) jeb "nespēkojies ar aktuālo tendenci" (Don’t fight the trend). Būtībā tas nozīmē, ka investoriem pārsvarā neatmaksājas sevi lauzt un domāt ļoti alternatīvas ieguldīšanas stratēģijas – ja cenu virziens ir augšup, tad vieglāk ir izdarīt likmes uz vēl tālāku kāpumu. Būtībā nevajadzētu par zemu novērtēt potenciālos labumus no plūšanas pa straumi kopā ar visiem pārējiem. Savukārt otrs šāds pieņēmums paredz pieturēšanos pie akcijām-uzvarētājām.
"BlackRock" speciālisti vēl piebilst, ka ilgtermiņa Covid-19 patieso ietekmi, protams, paredzēt ir grūti. Šajā pašā laikā grūti neesot iedomāties to, ka lielāku popularitāti gūst jau agrāk saulītē izceltās tendences, kas ietver tālāku e-komercijas, mākoņpakalpojumu un sociālo tīklu uzplaukumu.
"Bloomberg" tādējādi ziņo, ka uz šādu ieteikumu potenciālie investori var spēlēt, piemēram, ar "iShares Edge MSCI USA Momentum Factor" biržā tirgotā fonda (ETF) iegādi. Šis ETF lielu daļu savu līdzekļu virza populārāko ASV tehnoloģiju milžu vērtspapīru iegādes virzienā.
Britu aktīvi
Savukārt "William Blair Macro Allocation Fund" ieguldījumu portfeļu pārvaldnieks Braiens Singers "Bloomberg" mēģina reklamēt atraktīvās britu aktīvu cenas. Viņš norāda, ka pandēmijas lejupslīde britu akciju tirgū rezultējusies ar vienām no lētākajām cenām mūsdienu ieguldīšanas visumā. Apvienotā Karaliste bija viena no tām valstīm, kuras sākotnējā reakcija uz Covid-19 izplatīšanos tiek uzskatīta par ne pārāk izšķirīgu. Tiesa gan, pēc tam briti ieviesa līdzīgus ierobežojošos pasākums, kādi tie bija daudzviet kontinentālajā Eiropā. Minētais analītiķis pauž uzskatu, ka, ierobežojumiem mazinoties un britu varas iestādēm stimulējot tautsaimniecību, Apvienotās Karalistes ekonomikas izaugsmes izredzes ir visai labas, bet šīs valsts kompāniju akciju novērtējumi – salīdzinoši pievilcīgi.
Jānorāda gan, ka pār britu aktīviem jau ilgstoši ēnu met Brexit sāga, kas investēšanu šīs valsts aktīvos padara visai riskantu. Joprojām izskatās, ka liela iespēja ir tam, ka briti un ES šogad tomēr nevienosies par tirdzniecības līgumu, kas uzņēmumiem jau visai drīz var nozīmēt, piemēram, tarifu riskus. Britu un Eiropas Savienības tālākās sadarbības diskusijas atsākušās, lai gan pieejamā informācija liecina, ka joprojām šķēpi tiek lauzti par ļoti nozīmīgajiem jautājumiem, kuros galējo vienprātību panākt var izrādīties grūti. Domstarpības ietver to, cik Lielbritānijai pēc Brexit vajadzētu būt saistošiem Eiropas likumiem. Briti likuši noprast, ka ES pieprasa pārāk daudz savu noteikumu un nevadās pēc tās jaunā – neatkarīgas valsts – statusa.
"Bloomberg" ziņo – ja tomēr ir vēlme ieguldīt britu aktīvos, tad to var darīt ar, piemēram, "iShares MSCI United Kingdom" ETF palīdzību. Tas ir visvairāk biržā tirgotais fonds, kurš mēģina sekot britu akciju cenu izmaiņai.
Tomēr tā kā aizsardzības pozīcijas
Savas rekomendācijas "Boomberg" sniedz arī finanšu uzņēmuma "Sierra Mutual Funds" vadība, kura drīzāk investoriem iesaka spēlēt aizsardzībā. Tā vērš uzmanību uz šā brīža situāciju, kad ekonomikas dati ir briesmīgi, realitātē miljoniem cilvēku zaudē darbu, uzņēmumi bankrotē un vienlaikus – akcijas piedzīvojušas strauju cenu atgūšanos, kuru pamatā balstījusi ASV Federālo rezervju likviditātes drukas ieslēgšana. "Sierra Mutual Funds" uzskata, ka, omai potenciāli mainoties, tuvākajā laikā pieauguši asu cenu pagriezienu un sāpīgu zaudējumu riski. Rezultātā tā "aizsardzības nolūkos" investoriem iesaka pirkt tādus finanšu instrumentus, kur obligāciju ieguldījumi pie kādas konkrētas cenas var tikt apmainīti pret akcijām. "Bloomberg" eksperti norāda, ka šādu stratēģiju iespējams īstenot, piemēram, ar "iShares Convertible Bond" ETF daļu iegādi.
Arī "Absolute Strategy Research" pārstāvji klāsta, ka pasaule tik ātri pie "normālā" negriezīsies, par ko it kā šķietami varētu likt domāt straujā pandēmijas akciju zaudējumu atspēlēšana. Šīs kompānijas analītiķi lēš, ka šoreiz ar ekonomikas atkopšanos smagnējāk klāsies ASV. Valdot šādam fonam, tie iesaka investoriem mazināt ASV akciju īpatsvaru un palielināt eirozonas šo vērtspapīru īpatsvaru.
Iemesli tam esot vairāki. ASV sakaroties ar otru Covid-19 vilni, kas liek prognozēt, ka gada otrajā pusē tās ekonomikai klāsies salīdzinoši (ar eirozonu) grūtāk. Tāpat ASV akcijas varot uzskatīt par salīdzinoši dārgākām, un neskaidrību radot arī rudenī gaidāmo ASV prezidenta vēlēšanu iznākums. Savukārt eiro optimismam palīdz dāsnie šī reģiona valdību stimuli. Jūlija otrajā pusē šajā ziņā punkts uz "i", šķiet, bija arī tas, ka vecā kontinenta politiķi vienojās par nākamo gigantisko palīdzības kārtu reģiona tautsaimniecībai – šoreiz kopēji garantētu. Arī tas liek pārvērtēt agrākos uzstādījumus, kas nu varētu būt vērsti par labu īstermiņā pilnasinīgākam Eiropas ekonomikas atgūšanas procesam. "Absolute Strategy Research" arī pauž pārliecību, ka labāk nākotnē varētu klāties bankām.
"Bloomberg" raksta, ka spēlēt uz eirozonas aktīviem iespējams, piemēram, ar "SPDR Euro Stoxx 50" ETF iegādi.
Savukārt "Causeway Capital Management" tendenču pētnieki iesaka ieguldījumu portfeļiem tomēr lielākā mērā pievienot "mazāk cikliskus" vērtspapīrus, kuri arī ekonomikai neskaidrākos brīžos joprojām akcionārus var aplaimot ar nosacīti stabilākiem ieņēmumiem un peļņu. Turklāt labāk varot klāties tām kompānijām, kas citiem uzņēmumiem piedāvā dažādus tā saucamos ārpakalpojumus. Tiek klāstīts, ka šī industrija pasaulē pēdējos gados augusi, un Covid-19 šo tendenci varētu būt vien pastiprinājis. "Šāda veida ārpakalpojumu biznesa procesi aizsākās jau pirms daudziem gadiem ar klientu apkalpošanas zvanu centriem, kas bieži atradās valstīs ar zemām darbaspēka izmaksām. Šobrīd tas ir attīstījies par digitālo pakalpojumu jomu, kas ietver virtuālā darbaspēka, automatizācijas un mākslīgā intelekta iespēju izmantošanu," spriež "Causeway Capital Management" vadība.
"Bloomberg" izceļ, ka uz šo tendenci investori var spēlēt ar "The First Trust Nasdaq-100-Technology Sector Index Fund" starpniecību.