Baltijas jūras reģiona izaugsme šogad kļuvusi lēnāka, un līdz 2014. gadam tā būs pieticīgāka nekā ļauj valstu potenciāls. Lēnā izaugsme mazinās arī investoru riska apetīti, arvien palielinot konkurenci starp Baltijas jūras reģiona valstīm par investīcijām un tirdzniecības plūsmām.
Šāds secinājums radies jaunākajā Swedbank Baltijas jūras reģiona apskatā.
Tuvākajos pāris gados ekonomikas izaugsme Latvijā būs nedaudz straujāka nekā Baltijas jūras reģionā vidēji, tomēr nedaudz lēnāka nekā daudzās attīstības valstīs, norādīts pētījumā.
Prognozējams, ka izaugsme Baltijas jūras reģionā 2012. gadā palēnināsies līdz 2,3%, nedaudz straujāk pieaugot 2013. gadā (par 2,4%) un 2014. gadā (par 2,9%). Savukārt Latvijas izaugsme tiek prognozēta straujāka nekā reģionā vidēji, proti, 4,0%, 3,5% un 5,2% apjomā attiecīgi 2012., 2013. un 2014. gadā.
Runājot par konkurenci, pētījumā secināts, ka šķēršļi izaugsmei Baltijas jūras reģiona valstīs daudzos gadījumos ir līdzīgi, piemēram, darba tirgus nelīdzsvarotība, demogrāfijas izaicinājumi, izmaksu konkurētspējas uzlabošana. Tādēļ paredzams, ka valstu politikas veidotāji, visticamāk, centīsies rast uzlabojumus ļoti līdzīgās sfērās.
Vide ar apgrūtinātu pieeju kredītiem (lai arī ar zemām kredītu procentu likmēm) Eiropā, kā arī vairākās valstīs augošie nodokļi un sociālo budžetu samazināšana varētu likt uzņēmējiem mainīt savus esošos biznesa modeļus.
Lai piesaistītu ārvalstu investīcijas, valstīm būtu jāsaprot, ka Baltijas jūras reģiona labvēlīgā pozīcija, salīdzinājumā ar krīzes skartajām Dienvideiropas valstīm, nebūs mūžīga, norādīts pētījumā. Tāpat valstīm ir būtu jāpievērš uzmanība darbaspēka trūkumam, vairāk vērības atvēlot izglītības iestāžu un valsts/pašvaldības institūciju sadarbībai. Tāpat, sevišķi Baltijas valstīm un Krievijai, būtu jāveido ilgtermiņa stratēģija pieaugošo demogrāfisko problēmu risināšanai. Tāpat jāveic pasākumi, lai mazinātu izvairīšanos no nodokļiem, korupciju, birokrātiju, nepietiekamo finansējumu un citas problēmas, kas traucē uzņēmējdarbībai (īpaši Krievijā un Ukrainā, bet arī Baltijas valstīs un Polijā).