Ar epizodiskām saspringuma galvassāpēm sirgst 70% populācijas, un tā lielā mērā ir nodeva tā saucamajam izziņas kaklam
Biežāk sastopamās saspringuma jeb tenzijas tipa galvassāpes ir vieglas vai vidējas intensitātes un lielā mērā darba spējas nepazemina. To biežākie cēloņi ir stress, muskuļu saspringums, pārslodze, kā arī «izziņas kakls» no mobilo telefonu un klēpjdatoru lietošanas, vēsta klīnikas Diamed neiroloģe, neirosonoloģe Ruta Plotniece. Iepriekšminētie mūsdienīgie sāpju cēloņi iet roku rokā ar ikdienas darba vidi vai ģimenes problēmām. Tomēr biežo sūdzību iemesli var būt arī daudzi citi.
Skaidrs, ka galvassāpju ārstēšanā allaž iespējama medikamentozā terapija, taču, ja uzsvaru liek uz profilaksi, sāpju remdēšanu bez medikamentiem, jāmin vesela aktivitāšu plejāde, tostarp regulārs ēšanas (īpaši nozīmīgas ir brokastis) un dzeršanas režīms, māka iziet no darba un aizvērt tā durvis tiešā un pārnestā nozīmē. «Ir jādomā arī par sevi, nevis tikai par darbu. Lai «atslēgtos», noderēs arī pastaigas, vanna, tēja. Ir jādzīvo harmonijā, un galvenais - nebūt perfekcionistam. Galvassāpes biežāk ir tiem, kuri par visu uztraucas un kuriem visu vajag izdarīt nevainojami. Te ir darbs arī psihologam,» bilst Veselības centra 4 neiroloģe, neirosonoloģe Ilze Seržante.
Tautas gudrības, pirms ķerties pie ķīmiskiem preparātiem, savā rakstā apkopojusi portāla mammamuntetiem.lv redaktore Līga Brūvere. Arī viņa akcentē, ka hroniski galvassāpju cietēji nereti ir ambiciozi un ar pārāk lielu atbildības sajūtu apveltīti cilvēki. Tautas ieteikumu krātuvē glabājas arī padoms pie pieres un deniņiem likt vēsas māla kompreses, varot palīdzēt baznīcas zvanu skaņas. Galvassāpes mazina svaigu upeņu un citu ogu sula ar lielu C vitamīna daudzumu.
Visu rakstu Perfekcionistiem vairāk sāp lasiet 29. maija laikrakstā Dienas Bizness.