Vairākums no laikraksta Diena eksperimentā iesaistītajiem politiķiem, kuriem tika piedāvāts ziedojums partijai apmaiņā pret uzvaru valsts iepirkuma konkursā, pēc eksperimenta rezultātu publicēšanas apgalvo, ka jau tā norises laikā viņiem radušās nelabas aizdomas.
Viņi turklāt uzskata, ka viņu teiktais interpretēts nepareizi. Arī politiķu partijas attaisno kolēģu neviennozīmīgo rīcību, šodien raksta laikraksts.
Ziedosim 30 tūkstošus latu. Vēlāk jums mums jāpalīdz tikt pie kāda valsts pasūtījuma informācijas tehnoloģiju (IT) jomā. Ar šādu uzstādījumu un fiktīvu personu laikraksts Diena, maskējoties aiz izdomātas amerikāņu IT kompānijas Applieds Technology, devies pie partiju pārstāvjiem.
Un, lai gan publiski vienmēr pausts, ka partijas šādi nopirkt nevar, izrādījies - var gan. Tikai divas no pašlaik esošā Saeimas piecnieka, proti, Zatlera Reformu partija un Nacionālā apvienība, devušas nepārprotamu atbildi, ka šāds ceļš pie tām ir slēgts.
Šāds ziedojums būtu nelegāls ne tikai konkursa «sakārtošanas» darījuma dēļ, bet arī tāpēc, ka maksimālais ziedojuma apmērs ir 20 000 latu un ziedot partijām drīkst tikai privātpersonas, nevis uzņēmumi, akcentē Diena. Visatvērtākais piedāvājumam bija Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) pārstāvis Viesturs Silenieks, kurš atzina, ka «globāli mēs neiebilstam arī pret tāda veida sadarbību».
Jautāts par V. Silenieka izteikumiem, ZZS līderis A. Brigmanis uzsvēris, ka oficiālo partijas nostāju šādos jautājumos varot paust tikai viņš pats un Raimonds Vējonis. «Un oficiālā nostāja ir, ka mums kategoriski nav pieņemama šāda veida rīcība,» teicis A. Brigmanis. Tāpēc V. Silenieka izteikumi neesot uztverami kā partijas nostāja, un personīgi A. Brigmanis no tiem norobežojas.
Pats V.Silenieks Dienai teica, ka, jau nākdams uz interviju, zinājis, ka tādas ASV kompānijas nemaz neesot, un gājis vien paklausīties, ko piedāvās.
Tomēr Dienas mediju galvenais redaktors Guntis Bojārs gan uzskata, ka V. Silenieka argumenti esot melīgi un nepareizi, jo «mūsu rīcībā ir audioieraksts, kas apliecina, ka viņš tiešām pusotru stundu runā ļoti ieinteresēti». Viņaprāt, politiķiem, pat ja uzņēmums ir fiktīvs, tā pārstāvei vajadzējis pateikt, ka «mūsu valstī ir tādi un tādi noteikumi partiju finansēšanai, tāda un tāda kārtība, piedaloties konkursos».
Arī ZRP līderis Edmunds Sprūdžs, kurš no piedāvājuma kategoriski atteicās, ceturtdien savā Twitter kontā ierakstījis, ka viņam piedāvājums šķitis aizdomīgs, taču atzīst: ««Aktrise» tēloja ļoti labi.»
Savukārt viens no Saskaņas centra līderiem Sergejs Dolgopolovs aizstāvējis savu partijas biedru Borisu Cileviču - Cilevičs nekad mūžā neesot strādājis ar iepirkumiem, tāpēc, iespējams, nav īsti sapratis, kas no viņa tiek prasīts.
Ar Saskaņas centra pārstāvi Cilēviču saruna notikusi viesnīcā Radisson Blue Hotel Latvija vēl pirms vēlēšanām. «Negribam ne ar ko riskēt. Ja šobrīd ir cilvēki, kuri vienkārši vēlas ziedot, mēs esam priecīgi. Taču uzņemties kaut kādas saistības par šo sarunu mēs nevaram un negribam,» norādījis B. Cilēvičs. Kategorisks nē pret pašu principu gan neesot izskanējis, un saruna noslēgusies daudznozīmīgi.
Vienotības valdes loceklis Arvils Ašeradens notikušo komentējis īsi: «Es viņai ļoti skaidri pateicu, ka juridiskas personas ziedojumi ir nelikumīgi, bet, ja kāds grib ziedot, tam ir partijas konts.» Cits Vienotības līderis Kārlis Šadurskis situāciju centies izskaidrot šādi: «Normāla reakcija uz šādiem piedāvājumiem, kas politiķu vidū ir diezgan izplatīta, ir uzklausīt, teikt, ka padomās, un pēc tam vairāk kontaktus neuzturēt. Diezgan reti uz klaji nepieņemamu piedāvājumu nāk ļoti asa atbilde, bet Vienotībā situācija, ka šāds piedāvājums tiktu pieņemts, nav iespējama.»