Krievijas galvaspilsētā Maskavā noslēdzies eksperiments, kura ietvaros starptautiska komanda vairāk nekā gadu pavadīja ieslēgta eksperimentālā modulī, lai pārbaudītu ietekmi kādu uz cilvēku ķermeni un psihi varētu atstāt reāla došanās uz Marsu.
Piektdien no moduļa tika izlaisti visi seši eksperimenta dalībnieki, kuri izskatījušies bāli, bet dzīvespriecīgi, raksta britu laikraksts The Guardian.
Eksperiments Mars500 tika uzsākts pirms aptuveni astoņpadsmit mēnešiem un tā laikā bija plānots noskaidrot, kā cilvēka ķermenis un prāts reaģēs potenciālā kosmosa lidojuma laikā uz Marsu. Eksperimentā piedalījās trīs krievi, francūzis, ķīnietis un itālis.
Projekta laikā tika simulēta kosmosa kuģa lidošana uz Marsu, kas ilgtu aptuveni sešus mēnešus, izpētes darbi uz Marsa un atgriešanās atpakaļ uz Zemes. Eksperimenta iekārtas un «astronautu» apdzīvotie moduļi izmaksāja 15 miljonus ASV dolāru.
Lai gan misijas vadības centrs atradies tikai 20 metru attālumā no moduļa, eksperimenta dalībniekiem bija ļoti ierobežots kontakts ar ārējo pasauli. «Kosmosa kuģim» nebija logu un komunikācija ar ārpasauli tika pakļauta tādai pašai laika nobīdei, kāda būtu ziņojumiem, kas tiktu sūtīti no Marsa uz Zemi (aptuveni 25 min), vēsta BBC.
Pēc «nolaišanās» eksperimenta dalībnieki tika nodoti mediķu uzraudzībā, kuri veiks nepieciešamās veslības pārbaudes. Psihologi norāda, ka pēc tik ilga laika, kas pavadīts izolācijā, cilvēkiem var rasties grūtības ar pierašanu pie ikdienas dzīves.
Eksperimenta rezultāti tiks apkopoti un publicēti 2012. gada aprīlī, vēsta Newsru. Līdzīgs eksperimets, kas tika rīkots 2000. gadā, izgāzās pēc 420 dienām, kad divi tā dalībnieki dzērumā sāka kauties.