Tikai 13% aptaujāto atzīst, ka viņu darbavietā vasaras mēnešos tiek mainīts darba laiks. No tiem 6% atklāj, ka tas tiek darīts, jo vasarā rīta stundas ir produktīvākas. Savukārt 7% kā iemeslu darba laika izmaiņām uzsver vēlmi vairāk izbaudīt silto laiku, liecina speciālistu darba portāla cvmarket.lv veiktā aptauja, kurā piedalījās 365 respondenti.
Tomēr lielākā daļa aptaujāto atbildējuši, ka darba laiks vasaras mēnešos netiek mainīts. 44% atklāj, ka neviens šādu priekšlikumu darbavietā nav izteicis, bet 24% atzīst, ka darba specifikas dēļ tas nav iespējams. Tāpat 17% aptaujāto uzskata, ka viņu darba laiks ir gana elastīgs, tādēļ nav nepieciešamas papildus izmaiņas.
«Darba laika izmaiņas vasarā ir ieteicamas vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, darba stundas no rīta tiešām ir produktīvākas, to apstiprina arī nesen Vācijā veiktais eksperiments. (1) Tajā noskaidrots, ka cilvēki, kuri no rītiem darbu uzsāk agrāk, spēj strādāt ātrāk un efektīvāk, viņiem ir paaugstinātas koncentrēšanās spējas, tajā pašā laikā ir atbildīgāki, uzticamāki un mazāk aizmāršīgi,» aptaujas rezultātus komentē cvmarket.lv pārstāvis Kristaps Kolosovs. «Otrkārt, ASV veiktais pētījums (2) norāda uz sen zināmu patiesību - agrāka celšanās un iespēja ātrāk izdarīt aktuālos darbus, samazina darbinieku stresa līmeni un līdz ar to paaugstina arī darba spējas.»
Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) pirms gada veiktajos datu apkopojumos (3) secināja, ka Latvijā darba produktivitāte pēdējo desmit gadu laikā ir četrkāršojusies, bet tik un tā ievērojami atpaliekot no vairuma Eiropas Savienības (ES) valstīm. Kamēr Lietuvas darbaspēka produktivitāte ir augusi līdz 67,1%, Latvijas produktivitātes rādītājs ir 39,8%, kas ir ļoti līdzīgs rādītājs Igaunijai – 36,2%. Tajā pašā laikā Vācijas darbaspēka produktivitāte sasniegusi 102,2%. Izmaiņas darba laikā vasaras mēnešos nespēs strauji uzlabot darba produktivitāti valstiskā līmenī, tomēr, ja darbinieki atbalsta šādu risinājumu, ir iespējams palielināt konkrētā uzņēmuma sasniegumus un darbinieku pašsajūtu organizācijā, norāda K. Kolosovs.
(1) Plašāk par eksperimenta rezultātiem variet lasīt šeit: http://www.ibtimes.com/new-universal-income-experiment-germany-tests-productivity-creativity-2240535
(2) Plašāk par eksperimenta rezultātiem variet lasīt šeit: http://home.uchicago.edu/~npope/morning_afternoon.pdf
(3) OECD katru gadu apkopo dalībvalstu ekonomikas rādītājus. Vairāk informācijas: https://data.oecd.org/lprdty/gdp-per-hour-worked.htm un šeit http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/5/52/Resource_productivity%2C_GDP%28%C2%B9%29_and_DMC%2C_by_country%2C_2015.png