Zolitūdes eksperimentā ir savākts pietiekami daudz datu, lai varētu gan ar videomateriāliem, gan mērījumiem pamatot un izskaidrot to, kā traģēdija, sagrūstot lielveikala Maxima jumtam Zolitūdē, notikusi iepriekš, intervijā LTV stāstīja Rīgas Tehniskās universitātes docents Aigars Ūdris.
Jau ziņots, ka Zolitūdē, pērnā gada 21. novembrī notikušās traģēdijas vietā norit eksperiments, kura laikā ar ūdens palīdzību tiek slogotas konstrukcijas atbilstoši paredzētajai slodzei. Iepriekš, eksperimenta pirmajā dienā, Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks Andrejs Grišins pauda, ka, saskaņā ar savāktajiem materiāliem, var apgalvot, ka nāves ēna Zolitūdē virs cilvēku galvām bijusi jau ilgāku laika posmu.
Docents A. Ūdris pauda – lai arī pašlaik ir savākts pietiekams datu apjoms, ir būtiski sekot līdzi tam, kā procesi varētu būt noritējuši vēl paplašinātā laika intervālā. «Mūsu mērķis nav konstrukcijas sagraut – procesi ir pietiekami uzskatāmi un problēmas ir fiksētas ar dažādiem paņēmieniem, bet, protams, sabrukums ir viens no argumentiem, kas varētu kalpot kā papildu arguments, bet tas vairs nav izšķirošs,» teica A. Ūdris.
Jautāts par to, cik liels ir ūdens svars, ar kuru tiek slogotas konstrukcijas eksperimenta laikā, eksperts norādīja: «No tehniskā viedokļa tas, kas notika objekta ekspluatācijas laikā, notika ļoti ilgā laika posmā, savukārt, lai panāktu līdzīgu efektu, nepieciešams palielināt slodzi, lai procesi noritētu īsākā laika posmā.»
Pērn 21. novembrī, iegrūstot lielveikala Maxina jumtam Zolitūdē, 54 cilvēki zaudēja dzīvību, un vairāki tika ievainoti. Pašlaik norit izmeklēšana.