Nekustamā īpašuma Rīgā, Priedaines ielā 20 attīstītāja SIA Homburg Zolitude īpašnieks Nīderlandes investīciju fonds Homburg Eastern European Fund B.V., kas pārstāv 800 Nīderlandes privātos investorus/pensionārus, iesniedzis Valsts kancelejā brīdinājumu par ārvalstu investora prasību pret Latviju un strīda nodošanu izskatīšanai Starptautiskajā ieguldījumu strīdu izskatīšanas centrā. Prasījuma kopējā summa pēc šī brīža aplēsēm ir 11 763 899 eiro, informē uzņēmums.
Brīdinājums pamatots ar Latvijas valdības un Nīderlandes valdības līgumu par ieguldījumu veicināšanu un savstarpēju aizsardzību, kas stājās spēkā 1995.gada 1.aprīlī. Līgums, cita starpā, paredz veicināt abu valstu ekonomisko sadarbību un aizsargāt Nīderlandes investoru ieguldījumus Latvijas teritorijā un otrādi. Homburg norāda, ka līgums Latvijai uzliek pienākumu nodrošināt taisnīgu un vienlīdzīgu attieksmi pret Nīderlandes investoru ieguldījumiem un ar nepamatotiem vai diskriminējošiem līdzekļiem neierobežot ieguldījuma darbību, vadību, uzturēšanu, izmantošanu vai atsavināšanu.
Uzņēmums uzskata, ka pašreiz vairāku savstarpēji saistītu un viens otru papildinošu apstākļu dēļ ir izveidojusies situācija, kas Homburg Zolitude liedz jebkādas iespējas rīkoties ar investīciju objektu - daudzstāvu dzīvojamo ēku Rīgā, Priedaines ielā 20, un arī nekas neliecina, ka tuvākajā laikā situācija varētu mainīties. Uzņēmums norāda, ka līdzšinējā Rīgas domes rīcība ir novedusi pie stāvokļa, kad investors ir zaudējis visas īpašumu raksturojošās pazīmes.
Homburg uzskata, ka Rīgas dome īpašumu nepamatoti klasificējusi par graustu, iespējams, lai mākslīgi samazinātu ieguldījuma vērtību, apturējusi nekustamā īpašuma iespējamo maiņu, proti, nekustamo īpašumu Rīgā, Priedaines ielā 20 mainot pret pašvaldībai piederošu īpašumu, aizbildinoties ar tiesas lēmumu par prasības nodrošināšanas atzīmes ierakstīšanu zemesgrāmatā, kas, pašvaldības ieskatā, neļauj īstenot īpašuma maiņu. Tāpat dome piedāvājusi kopīpašuma dalīšanu, kura īstenošanas rezultātā Homburg Zolitude paliktu ar komerciāli neizmantojamu īpašumu. Tāpat arī Rīgas domes pārstāvji publiski paziņojuši, ka biznesa šajā īpašumā nekad nebūs.
Homburg Zolitude pārstāvji norāda, ka ir notikusi ieguldījuma faktiskā ekspropriācija. Tādējādi ir pārkāptas Civillikuma normas, Latvijas un Nīderlandes līgums par ieguldījumu veicināšanu un aizsardzību un Satversmes 105.pants par tiesībām uz īpašumu. Pēc uzņēmuma domām, pašvaldības rīcība iet roku rokā ar nepamatotu un ārvalsts investoru diskriminējošu tiesas spriešanu. Ir pamats uzskatīt, ka tiesas spriešana kā process un nolēmumi kā rezultāts paši par sevi ir taisnīgas un vienlīdzīgas attieksmes principa pārkāpums.
«Pret investora kontrolēto Homburg Zolitude, kuras vienīgais «pārkāpums » ir tas, ka, vēloties nodrošināt pēc iespējas augstāku projekta kvalitāti, tā projekta realizācijā iesaistīja tādus izpildītājus, kuri tolaik tika uzskatīti par vieniem no labākajiem attiecīgajās nozarēs, tiek piemēroti nemotivēti, neprognozējami un no līdzšinējās tiesu prakses atšķirīgi prasības nodrošināšanas lēmumi, acīmredzami nepareizi tiek kvalificēti faktiskie apstākļi, iztulkotas un piemērotas tiesību normas, tiek liegts pieaicināt par trešajām personām lietās tās personas, kuras ir atbildīgas par būvniecības procesu Rīgā, Priedaines ielā 20, tiek piemēroti nemotivēti, tiesu praksei neatbilstoši un diskriminējoši kritēriji, nosakot atlīdzības summu par morālo kaitējumu, » teikts brīdinājumā.
Homburg norāda, ka līdz šim investors ir godprātīgi pildījis gan Rīgas domes uzliktās prasības par īpašuma sakārtošanu jeb iekonservēšanu, gan arī atbalstījis traģēdijā cietušās ģimenes. «Diemžēl arī tiesu vide, neskaitāmās civilprasības, ēkai uzliktie apgrūtinājumi, nesaprotamie un nepamatotie tiesu nolēmumi, kas ir acīmredzamā pretrunā gan tiesiskumam, gan loģikai, nekādā veidā neuzlabo situāciju. Ja attieksme pret investoru neuzlabosies un netiks panākts tiesisks un investoru nediskriminējošs situācijas noregulējums, investoram nebūs citas izvēles kā vien iesniegt prasību pret Latviju Starptautiskajā ieguldījumu strīdu izskatīšanas centrā, » norāda Homburg.
2013.gada 21.novembrī Zolitūdē, Priedaines ielā, sabrūkot lielveikalam Maxima, dzīvību zaudēja 54 cilvēki, bet vairāki desmiti guva smagus ievainojumus.