Patērētāji Baltijā 2025. gada februārī iecerēto atslēgšanos no BRELL nejutīs, jo vairāku gadu garumā ir veikti dažādi investīciju projekti, kuri galvenokārt finansēti no ES struktūrfondu naudas, tomēr jārēķinās ar nelielu cenu pieaugumu, kas būs pārvades pakalpojumu tarifā jau no 2026. gada.
To intervijā Dienas Biznesam stāsta AS Augstsprieguma tīkls valdes priekšsēdētājs Rolands Irklis. Viņš atzīst, ka viens no pēdējiem mājasdarbiem — elektroenerģijas uzkrāšanas bateriju sistēmas iedarbināšana pilnā apmērā - tiks izpildīts nākamā gada oktobrī.
Fragments no intervijas
Kāpēc atslēgšanās no BRELL iecerēta februārī, kad ir liels elektroenerģijas patēriņš, bet būs salīdzinoši mazs saules paneļu izstrādes apjoms? Vai šāda atslēgšanās nebūtu ekonomiski izdevīgāka laikā, kad ir mazāks elektroenerģijas patēriņš un lielākas tās ģenerācijas iespējas?
Tehniski sinhronizāciju varam veikt jebkurā gada laikā, tai skaitā februārī, - visos gadījumos tiks nodrošināta elektroapgādes jaudu pietiekamība. Atslēgšanās no BRELL 2025. gada februārī notiks tāpēc, ka šajā laikā ik gadu līdz šim tika pagarināta šī līguma darbība uz vēl vienu gadu, ja vien puses nepaziņo par tā pārtraukšanu. Šā gada jūlijā visu trīs Baltijas valstu sistēmu operatori paziņoja, ka nepagarinās savu dalību BRELL un par to oficiāli ir informēti pārvades tīkla operatori Krievijā un Baltkrievijā.Kā fiziski notiks atslēgšanās no BRELL tīkla?Notiks fiziska pārvades sistēmas atvienošana no Krievijas un Baltkrievijas pārvades sistēmām tajās vietās, kur attiecīgie vadi ienāk Latvijā, Lietuvā un Igaunijā. Latvijas gadījumā tā ir viena elektropārvades līnija, kurai tiks īstenots atslēgums. Būtiskākās izmaiņas būs Lietuvā, jo caur tās teritoriju no Baltkrievijas uz Karalauču (Kaļiņingradas) Krievijas anklāvu vairs netiks veikts elektroenerģijas tranzīts.
Vai Baltijai būs kaut kas jāmaksā Krievijas un Baltkrievijas operatoriem par BRELL līguma darbības nepagarināšanu?
ēsturiski norēķini ar Krievijas uzņēmumiem ir bijuši, taču pēc Krievijas uzsāktā kara Ukrainā tie ir pārtraukti, jo sistēmā uzturam tādu bilanci, lai neveidotos saistības pret Krievijas un Baltkrievijas sistēmas operatoru. Protams, no Krievijas ir tā dēvētās tehniskās, nevis komerciālās elektroenerģijas plūsmas, taču tik, cik Baltijā pa vienu savienojuma vietu ienāk, tik arī citā vietā iziet ārā (t.sk. nonāk Kaļiņingradā).
Cik ilgi Baltija strādāja BRELL sistēmā?
Savulaik Igaunija, Latvija, Lietuva bija integrētas PSRS Ziemeļrietumu apvienotajā energosistēmā, un tai nebija savienojumu nedz ar Somiju, nedz ar Zviedriju, nedz ar Poliju. 2001. gadā tika noslēgts BRELL līgums, kurā Baltkrievija, Krievija, Igaunija, Latvija un Lietuva vienojās par elektroenerģijas tīkla operatīvo vadību. 2004. gadā Baltijas valstis kļuva par pilntiesīgām ES dalībvalstīm, un kopš tā brīža pakāpeniski tika īstenoti projekti, kuri Baltiju savienoja ar Ziemeļvalstīm un Centrāleiropu. Pašlaik Baltija ar Eiropu ir savienota ar četriem savienojumiem: diviem Somija — Igaunija, vienu Zviedrija - Lietuva un vienu (uz vienas gaisa vadu sistēmas divas līnijas) Lietuva - Polija. Bez tam jau vairākus gadus Baltijas valstu tīklu operatori strādā pie Baltijas energosistēmas sinhronizācijas ar Eiropas tīkliem, kuru būtiskākais mērķis ir energodrošība, kas jo īpaši aktualizējas pēc 2022. gada 24. februāra Krievijas iebrukuma Ukrainā, jo kaut kādā mērā esam atkarīgi no Krievijas un Baltkrievijas tīkla operatoriem un viņu iespējamās rīcības.
Visu rakstu lasiet 13.augusta žurnālā Dienas Bizness!
Abonēt ir ērtāk: e-kiosks.lv.