Energouzņēmums Enefit spēris būtisku soli Baltijas energotīkla stabilitātes nodrošināšanai pēc atslēgšanās no BRELL: darbību uzsāk uzņēmuma māteskompānijas Eesti Energia enerģijas krātuve jeb pirmā lieljaudas akumulatoru stacija Auveres industriālajā kompleksā Igaunijā, informē uzņēmums.
Šis risinājums palīdzēs saglabāt elektroenerģijas sistēmas stabilitāti pēc desinhronizācijas un mazinās cenu svārstības, ko var izraisīt atjaunīgās enerģijas ražošanas pārtraukumi.
Jo vairāk atjaunīgās enerģijas tiek saražots, jo lielāka ir nepieciešamība pēc enerģijas uzkrāšanas sistēmām, lai uzturētu stabilas elektrības cenas. Nepieciešamību pēc enerģijas uzkrāšanas risinājumiem vēl vairāk palielina Baltijas elektroenerģijas sistēmas desinhronizācija no Krievijas tīkla un visu Baltijas valstu pārvades sistēmu operatoru pāreja uz 15 minūšu cenu noteikšanas intervāliem elektroenerģijas tirgū.
Īsi pēc uzstādīšanas pabeigšanas, Auveres akumulatoru stacija ir kvalificēta frekvenču ierobežošanas rezervju (FCR) un automātiskās frekvences atjaunošanas rezervju (aFRR) jaudu tirgiem. 5. februārī tā pirmoreiz piedalījās FCR izsolē un ieguva visu 23 megavatstundu tirgu par 141,3 EUR/Mwh.
“Akumulatoru projekti ir valstiski stratēģiski nozīmīgi, tāpēc ir svarīgi, ka tos īsteno ne tikai enerģētikas uzņēmumi, bet arī citu jomu uzņēmumi un privātpersonas. Palielinot bateriju skaitu, varam panākt, ka tās tiek izvietotas izklaidus, nevis vienā vietā. Šādai decentralizētai bateriju izvietošanai ir būtiska loma enerģētiskās drošības un stabilitātes nodrošināšanā, kā arī tīkla balansēšanā. Līdz ar atslēgšanos no BRELL tiek ieviests Baltijas balansēšanas tirgus, kas arī mājsaimniecības un uzņēmumiem sniegs iespēju ātrāk atpelnīt investīcijas akumulatoros, piedaloties elektrotīkla līdzsvara uzturēšanā. Jau šobrīd uzņēmumu interese par akumulatoru uzstādīšanu ievērojami pieaug, un paredzams, ka nākotnē šī tendence kļūs vēl izteiktāka,” skaidro Mārtiņš Vancāns, energouzņēmuma Enefit valdes priekšsēdētājs.
Akumulatori ļauj ļoti ātri reaģēt uz izmaiņām energosistēmā, tāpēc tie ir īpaši noderīgi sistēmas stabilitātes uzturēšanai pēc Baltijas elektrotīkla desinhronizācijas. Auveres industriālajā kompleksā uzstādītais akumulators ar 26,5 megavatu jaudu un 53,1 megavatstundas kapacitāti ļauj piedalīties elektroenerģijas biržā. Sistēma ir izstrādāta tā, lai kalpotu 20 gadus, nodrošinot uzticamību, augstu cikla efektivitāti un minimālu veiktspējas samazinājumu pat ilgstošas lietošanas laikā.
Kā norāda Mārtiņš Vancāns, arī Latvijā ir augsta interese par akumulatoru sistēmām: “Cenas par uzstādāmajām kilovatstundām ir būtiski kritušās, un sistēmas atmaksāšanās periods ir visai īss, bieži vien plānots pat īsāks par 5 gadiem. Turklāt iekārtu īpašnieks var gūt vairākus ieguvumus vienlaikus – nodrošināties pret tīkla pārrāvumiem, celt saules parku saražotās enerģijas pašpatēriņu, kā arī pelnīt, piedaloties elektrosistēmas balansēšanas tirgū. Šobrīd pirmie Enefit projekti juridiskām personām ir vēl sākuma fāzē, un pēc veiksmīgiem testiem tos plānots nodot ekspluatācijā šī gada rudenī.”
Auveres akumulatoru stacijas iekārtu uzstādīšanu un pieslēgšanu veicis uzņēmums Enefit Solutions, bet konfigurācijas darbus, iekārtu pārbaudes un sistēmu sagatavošanu tirgus testēšanai īsteno LG Energy Solution un Power Electronics pārstāvji. Noslēdzošos testus, kuru laikā Eesti Energia viedās pārvaldības platforma sāks automātiski kontrolēt akumulatora darbību, veiks Eesti Energia inženieri sadarbībā ar Diotech.
Auveres krātuve kalpos kā pilotprojekts, lai nākotnē līdzīgas akumulatoru stacijas izveidotu arī citās vietās.