Latvija kā pirmā eiro zonā ieviesa ātros maksājumus jeb zibmaksājumus, un nu jau vairāk nekā 90% Latvijas komercbanku klientu ir pieejami šie starpbanku pārskaitījumi, informē Latvijas Banka.
Gandrīz gadu pēc zibmaksājumu ieviešanas to skaits Eiropas platformā, kas apvieno 12 valstis, pārsniedzis 5 miljonus (oktobrī atsevišķās dienās pārsniedzot 100 000 maksājumu).
LB eksperti prognozē, ka, turpinoties zibmaksājumu attīstībai, gaidāms, ka komercbankas un finanšu nozares uzņēmumi tuvākajā laikā piedāvās saviem klientiem iespēju veikt šos maksājumus, izmantojot mobilā tālruņa numuru; nākotnē plaša zibmaksājumu izmantošana iespējama tirdzniecībā un e-komercijā.
Šonedēļ «Swedbank» AS pabeidza tehniskos priekšdarbus un sāka ikdienas režīmā nodrošināt saviem klientiem zibmaksājumus, tādējādivairāk nekā 90% Latvijas komercbanku klientu pieejami zibenīgi starpbanku maksājumi jebkurā diennakts laikā, t.sk. brīvdienās un svētku dienās.
Zibmaksājumus jau kopš 2017. gada novembra izmanto AS «Citadele banka» un AS «SEB banka» klienti gan savstarpējos pārskaitījumos, gan pārskaitījumos uz virkni eiro zonas valstu banku. Pašlaik lielākā daļa klientu maksājumu starp šīm abām kredītiestādēm notiek caur zibmaksājumu kanālu, tātad aptuveni sekundes laikā, bet bieži vien arī ātrāk nekā pussekundē jebkurā diennakts laikā, arī brīvdienās un svētku dienās. Šajā laikā Latvijas Bankas sistēmā apstrādāti jau gandrīz 2 milj. zibmaksājumu aptuveni 400 milj. eiro vērtībā.
Paredzams, ka zibmaksājumu skaits būtiski pieaugs, šo inovatīvo finanšu pakalpojumu ieviešot «Swedbank» AS, jo lielākā daļa klientu pārskaitījumu starp AS «Citadele banka», AS «SEB banka» un «Swedbank» AS notiks, izmantojot zibmaksājumu kanālu.
Baltijas valstis, īpaši Latvija, ir vadošās eirozonā zibmaksājumu infrastruktūras ieviešanā. Oktobrī Eiropas banku dibinātais uzņēmums EBA CLEARING informēja par Eiropas zibmaksājumu platformas RT1, kas saslēgta ar Latvijas Bankas zibmaksājumu infrastruktūru, darbības pirmo 11 mēnešu rezultātiem. Kopumā šādu maksājumu skaits pārsniedzis 5 miljonus un atsevišķās dienās oktobrī sasniegts rekords – vairāk nekā 100 000 maksājumu.
Turpinoties zibmaksājumu attīstībai, gaidāms, ka komercbankas un finanšu nozares uzņēmumi jau tuvākajā laikā piedāvās saviem klientiem iespēju veikt šos maksājumus, izmantojot tikai mobilā tālruņa numuru, un nevajadzēs katram maksājumam ievadīt klienta konta IBAN numuru (International Bank Account Number; starptautisks bankas konta numurs, ko iestāde piešķīrusi klientam). Latvijas Banka uztur IBAN reģistru, kas nodrošina klientu kontu IBAN numuru un mobilo tālruņu saišu glabāšanu. IBAN reģistrs ir izveidots kā Latvijas Bankas elektroniskās klīringa sistēmas (EKS sistēmas) sastāvdaļa.
Zibmaksājumu attīstība un jaunu iespēju ieviešana patērētājiem nozīmēs būtisku laika ietaupījumu un dažādas iespējas labāk rīkoties ar savu naudu, t.sk. nākotnē izmantot zibmaksājumus tirdzniecības vietās un interneta veikalos jeb e-komercijā, prognozējams, ka šis finanšu pakalpojums arī veicinās finanšu sektora attīstību un šīs nozares uzņēmumu konkurētspēju, uzsver LB eksperti.